Čínští vědci totiž zjistili úzkou souvislost mezi tělem a Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Jejich studie, které se zúčastnilo 400 000 lidí, naznačuje, že obezita není samotným rizikem těchto chorob! Mnohem zásadnější význam má na pokles takzvaných kognitivních funkcí (paměť, řeč) skutečnost, kde konkrétně jsou uloženy svaly a tuky v těle.
Autor Jan Novák vám prozradí, jak si udělát automasáž rukou. Více na kanále YouTube.com.
Rizikové břicho
Výzkum prokázal, že jedinci s vyšší mírou takzvané „centrální obezity“ (tedy nadbytečným tukem v oblasti břicha) mají o 13 % větší riziko onemocnění Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou než lidé, kteří mají křehčí fyzickou schránku nebo „tukovou základnu“ mimo oblast břicha. Vzhledem k tomu, že „břišní tuk“ je nejčastějším důsledkem hormonálních změn ve středním věku, je tato pravděpodobnost poměrně alarmující.
A je tu pelikán!
S nárůstem váhy ve zralém věku se potýká spousta mužů a žen. Vědci upozorňují ještě na jeden citlivý detail, který může být předzvěstí vážného psychického onemocnění. „Lidé, kteří mají tučnější paže, se potýkají s o 18 % větším rizikem než ti, kteří mají vypracovanější muskulaturu,“ říká jeden odborník z vědeckého týmu a dodává, že účastníci projektu s vyšší svalovou hmotou (měřila se testy úchopu) měli o 26 % nižší riziko rozvoje neurodegenerativních onemocnění než ti, kteří neměli v rukou téměř žádnou sílu.
Co to znamená pro vás?
Pokud se chcete (alespoň částečně) vyvarovat Alzheimerově či Parkinsonově chorobě, měli byste začít žít zdravěji a alespoň trochu se hýbat. Odborníci doporučují, abyste si udržovali rozumnou hmotnost a hlavně – pěstovali svalovou hmotu!
Bohužel, na rozložení tuku mají velký vliv hormony a genetika. Pokud tedy máte tendence mít tukovou základnu na břiše, určitě změňte jídelníček a najděte si pravidelné cvičení. Méně tuků a více svalů je cesta k lepšímu zdraví. A tak se do ní pusťte!
Zdroje: www.idnes.cz, www.tribune.cz