Pro spoustu lidí je to lahodný nápoj, bez kterého si den nedokážou představit, pro jiné zase zdroj okamžitého přívalu energie. Buď jak buď jen v naší zemi připadají na jednu dospělou osobu zhruba 2 až 3 kilogramy kávy za rok, což není zcela zanedbatelné číslo. Jak moc je káva zdravá a jak moc ovlivňuje fungování lidského organismu? Popíjení voňavého životabudiče může být vrtkavé a pokud je ho moc, tělo začne vysílat nepřehlédnutelné varovné signály. Jaké?

V rozumném množství je káva zdraví prospěšná

Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů. Konzumuje se po celém světě v různých provedeních a kvalitě. Stala se součástí společenských vzorců chování a určitou rutinou. V rozumné míře je velmi zdravá a při správné konzumaci může lidskému organismu zajistit výrazné zdravotní benefity. Jaké? Podívejte se na video na YouTube kanálu Health:

Zdroj: Youtube

(Ne)přítel kofein

Kýženou vzpruhu a příval energie nám káva poskytuje hlavně díky obsahu kofeinu. Ten není škodlivý, dokonce může být v některých případech i velmi prospěšný. Potíž nastává v momentě, kdy je ho prostě moc. Pokud jej dávkujete v rozumném množství, dokáže kofein při pravidelném užívání přispívat ke snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob.

Zároveň může fungovat jako přírodní spalovač tuku. Nadšení kávomilci podle vědeckých studií mají nižší riziko propuknutí diabetu 2. typu a onemocnění jater. Zároveň může káva fungovat jako konejšivý nápoj, který má velmi dobrý vliv na udržení dobré nálady. Tady však nastává jedno velké ALE.

Jako u většiny, i u kávy platí, že je dobré všímat si přijatého množství. Přílišná konzumace kofeinu může mít naprosto opačný efekt a může se na vašem zdraví podepsat. Pokud jednoduše vypijete kávy příliš, mohou se naopak dostavit deprese, může vám stoupnout cholesterol, zvyšuje se riziko žaludečních potíží, zvlášť, pokud máte tendenci pít kávu na lačno.

Varovné signály těla

Lidské tělo je fantastické, jakmile se mu něco nezamlouvá, začne vysílat poměrně zřetelné varovné signály. Nejinak je tomu i v případě vypití velkého množství kávy. Pokud vás začne bolet hlava, zrychlí se tep, začne vám bušit srdce a najednou se objeví třeba i krůpěje potu, měli byste si dát kávovou pauzu.

A kdy nejlépe kávu pít?

Nadměrné pití kávy může také velmi negativně ovlivňovat schopnost usnout a následnou kvalitu spánku. Obecně platí, že byste měli vypít poslední šálek kávy asi šest hodin před spánkem. Citlivější jedinci by měli zvážit pití kávy raději jen v dopoledních hodinách.

Související články

Zdroje: www.vybornakava.cz, www.novinky.cz, www.stob.cz