Jak poznat, že užívané léky se mezi sebou navzájem dobře snesou
14. 1. 2014

Jak poznat, že užívané léky se mezi sebou navzájem dobře snesou

Každý lék sám o sobě léčí, ale při užívání více druhů se léčebné, vedlejší a nežádoucí účinky léčiv mění, vysvětluje MUDr. Otakar Buda. Proto by například i volbu léku proti bolesti měl posoudit lékař.

„Na bolesti zad užívám Panadol. V lékárně tvrdí, že vhodnější je v mém případě Korylan, protože neobsahuje paracetamol. Měla bych kvůli vysokému krevnímu tlaku lék na bolest změnit?“ ptala se čtenářka doktora Budy.  

Lékař odpověděl:

Vážená paní Jano, s tím paracetamolem to bude nějaká mýlka. Panadol je obchodní název přípravku, který obsahuje 500 mg paracetamolu v 1 tabletě. Korylan je obchodní název složeného přípravku, který obsahuje v jedné tabletě 325 mg paracetamolu a 28,73 mg kodeinu.

Tady je těžké říci, který je pro vás vhodnější. Ten, kdo to ví nejlépe, obvykle bývá praktický lékař. Ví o všech lécích, které máte užívat, ať už je doporučil kterýkoli specialista, a dovede upravit medikaci (prášky) podle toho, zda se snášejí mezi sebou.

Léky totiž mohou působit buď tak, že se jejich účinky sčítají, nebo dokonce násobí, nebo více či méně ruší. Některé kombinace léčiv jsou pro pacienta vysloveně nevhodné. Odborně se vzájemným účinkům léčiv říká interakce.

 

Když si představíte, že by vám jeden doktor předepsal dva léky, další lékař tři léky, pak jste šla k očnímu a ten vám napsal další dva prášky, pak, než se nadějete, byste měla užívat 3x denně hrst prášků. Každý sám o sobě je jistě dobrý, ale když jich dáte do skleničky s vodou deset a zamícháte to, nikdo už nedovede říci, co to je za výslednou látku. Předepisovat léky je proto odpovědná práce, doktor je předepisuje na základě znalosti jejich účinků, vedlejších a nežádoucích účinků a nejnebezpečnějších interakcí.

Víc škody než užitku

Těch informací pro bezpečnou farmakoterapii (léčbu léčivými přípravky) je tolik, že na to potřebuje ke svým znalostem i možnost nahlédnout do soupisu nebezpečných interakcí. Vyhne se tak tomu, že by předepsal prášky, které sice člověku každý zvlášť pomáhají, ale spolu nadělají víc škody než užitku.

K lékům na vysoký tlak krve se také nehodí cokoli. Proto je rozumné chodit pro léky na bolest k praktickému doktorovi, který má o vás a vašich lécích přehled.

  • Rozhodně nedoporučuju vymačkat ze známého doktora někde na chatě nebo dokonce ve společnosti recept na prášky na bolest, aniž by věděl, co jiného berete.

je rozumné chodit pro léky na bolest k praktickému doktorovi

To připomíná ruskou ruletu. Znáte to. To se dá do revolveru jeden náboj, zatočí se bubínkem, dáte si hlaveň ke spánku a stisknete kohoutek. Kdo má štěstí, slyší pak ještě něco. Kdo štěstí nemá, jako poslední slyší výstřel… Když je to pro někoho ještě málo vzrušující, dá si těch nábojů do revolveru víc. Podobně s léky — komu nestačí možné interakce mezi dvěma léky, přidává si naslepo další náboje do revolveru. Pardon, chtěl jsem říci další prášky.

i

Chcete-li se zeptat na konkrétní zdravotní potíže, pište na e–mail tištěného časopisu Receptář receptar@vyber.cz
Redakce dotazy předává, jména tazatelů nezveřejňuje, ani je nikomu neposkytuje. Odpověď na tento dotaz, zaslaný do redakce tištěného Receptáře, vyšla v časopisecké rubrice Radí vám lékař v lednu 2013.

Pozor na experimenty

Rozhodně bych neradil s léčivy experimentovat. Kolikrát žasnu, jak si lidi zahrávají. Mění dobu podávání, pletou si prášky, když vynechají, tak vynechané léky dojídají, po každém rozčilení si měří sami tlak krve a každé zvýšení tlaku „rovnají“ užitím další dávky. Pak, když jim hučí v uších a trochu se motají, volají sanitky a ujíždějí na pohotovost, kde s chutí probírají průběh svého experimentu s prášky na tlak a líčí „šílené“ potíže. Obvykle to končí otázkou, jestli je to možné.

Nakonec jsem si vzpomněl na jednu příhodu, která dokládá určitou moudrost: Stařence donesla rodina do nemocnice trochu šunky od kosti. Babička přivoněla, drobínek si uždíbla, a když se ptali, jestli jí šunka nechutná, pravila, že chutná. Tak proč prý toho nesní víc, ptala se rodina. Bábinka odpověděla hezkou větou: Dobrýho líku stačí brát pomálu. Tak opatrně s prášky, a jestli jsou dobré, stačí jich pomálu.

Pro Receptář Otakar Buda.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS