Ztučnělá či ztukovatělá játra, odborně zvaná steatóza, ale i další jejich poškození, často přisuzujeme přemíře alkoholu. Nemusí to tak ale zdaleka být ve všech případech, s podobným problémem se mohou setkat i zapřísáhlí abstinenti, a o to větší překvapení to pak musí být.

Zkrátka – nemoci si nevybírají, a proto bychom měli pro jistotu znát příznaky, které nás mohou před zmiňovaným onemocněním včas varovat. 

Více informací a oteatóze přináší na youtube video od Dr. Freje:

Zdroj: Youtube

Problémy nejsou zřetelné

Je potřeba v první řadě vědět, že pokud nejde o doslova kritické stádium, nebudete o ztučnělých játrech prakticky vědět. Problém je ale v tom, že takový orgán nezvládá svoji funkci tak, jak by měl a jak bychom si přáli, jeho dysfunkce se tedy projeví na místech, kde bychom to asi nečekali, pokud nejsme v tomto oboru přímo vzdělaní.

Tím, jak se postupně v jaterní tkáni hromadí tukové částice, zhoršuje se jejich funkce až do okamžiku, kdy může dokonce dojít k trvalému poškození tohoto životně důležitého orgánu. Pro jistotu bychom se tedy rozhodně měli starat o životní styl, vyhýbat se vysokým dávkám alkoholu a také se snažit udržovat svoji hmotnost v rozumných mezích. 

Nekonkrétní příznaky nepodceňujte

Potíže, které ztukovatění jater provázejí, se mohou zpočátku jevit docela neškodně a můžeme je přičítat nejrůznějším jiným vlivům či běžným trávicím problémům, s nimiž se čas od času setkáme všichni.

Jde například o pocit plného žaludku, nadýmání, těžkost v břiše a únava, případě dokonce svědění končetin. Jakmile se k těmto příznakům ale přidá také počínající bolest pod pravým žebrem, neměli bychom s návštěvou lékaře raději otálet, zvláště v případě, že patříme do rizikové skupiny. 

Alkohol ani cukr nejsou přátelé

Větší riziko rozvoje steatózy hrozí, jak již bylo uvedeno, třeba lidem, kteří holdují alkoholu nad míru střídmosti, dále pak pacientům s nadváhou nebo dokonce obezitou, ale i těm, kteří se rozhodli se svojí postavou něco udělat a razantně zhubli díky hladovění.

Problémem pak může být i nedostatek pohybu, který ostatně stojí také za mnoha dalšími zdravotními problémy. V ohrožení jsou také ti z nás, kteří se potýkají s diabetem 2. typu. 

Držte se rad lékařů a hýbejte se

Co dělat, když máme podezření na problémy s játry? V první řadě samozřejmě zajít k lékaři, který může vyloučit případné ještě závažnější choroby. Usazování tuku v játrech je totiž v počátečních fázích poměrně snadno zvrátitelné, ovšem vyžaduje to spolupráci pacienta.

Alkoholici dostanou přísný zákaz popíjení, obézní lidé mají ze své stravy vyloučit přebytečné tuky a cukry a všichni bez výjimky by měli do svého denního rozvrhu zařadit více pohybu. Při dodržování těchto rad a nařízení lékaře je možné játra vrátit do kondice.

V opačném případě ale hrozí dokonce tvorba zánětu jaterních buněk a jejich postupná proměna na vazivo, které ztrácí jakoukoliv funkčnost. Jde o známou cirhózu, tedy stav, ze kterého nevede cesta zpět. Určitě bude proto dobré mít na paměti zdraví celého organismu, tedy i jater.

Související články

Zdroje: www.gazeta.ru, www.poradnaprozdravi.cz, www.googleadservices.com