Nebezpečná artritida

Artróza, revmatoidní artritida, dna, infekční zánět nebo zranění vazů a šlach. Všechny tyto příčiny mohou vést k bolesti kloubů. Ta by se, podle lékařů, neměla nikdy podceňovat. Především pokud je podezření na artritidu. Jde totiž o zánětlivé autoimunitní onemocnění, které klouby poškozuje a může vést až k trvalé invaliditě. Nemoc se projevuje bolestivým otokem, zvýšenou citlivostí a teplotou oproti okolním tkáním a ranní ztuhlostí. Léčba revmatoidní artritidy by vždy měla probíhat pod lékařským dohledem. Ten nasadí vhodné léky a rehabilitaci.

Bolestivá osteoartróza

Druhé nejběžnější onemocnění je osteoartróza. Ta se projevuje především ve vyšším věku, jelikož dochází k porušení chrupavky a jejímu postupnému úbytku. Degenerativní změny vedou k bolesti a ztuhlosti kloubů, jež se postupně projevuje při stále menší aktivitě. Pacient by měl opět problémy konzultovat s lékařem, který mu nasadí vhodné medikamenty a podpůrné prostředky. Ty jsou v podobě gelů, mastí a krémů a rehabilitace. (Zdroj: cs.wikipedia.org)

Prevence je základ

Dobrou zprávou je, že bolesti kloubů lze předcházet. Základem je zdravý životní styl, vyvážená strava, normální váha a přiměřená pohybová aktivita nepřetěžující klouby. Vhodné jsou procházky, jízda na kole, plavání a důraz na mobilitu těla. Mezi důležité cviky, které by se měly trénovat, patří například turecký sed, vytáčení kolen a kyčlí a protahování celého těla. Vyvarovat byste se měli sportům jako tenis nebo squash, volejbal a fotbal. Podle primářky Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí Michaely Tomanové je vhodné konzumovat i přípravky, jež zabraňují opotřebení kloubní chrupavky. „Mezi ně patří například přípravky s obsahem glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu, kyseliny hyaluronové a kolagenu." (Zdroj: www.klubzdravi.cz)