Nadýmání a plynatost jsou naprosto normální, to však neznamená, že jsou příjemné. Pokud se vám v břiše nahromadí plyn, nemusí být provázen pouze říháním a únikem plynu, nicméně také občasnou bolestí, křečemi a pocity na omdlení.
Příčiny mohou být různé, někdy i vážnější onemocnění. Většinou je ale mají na vině potraviny a pití, které konzumujete. Jakým potravinám se tedy při těchto problémech vyhnout?
Tipy jak se zbavit nadýmání najdete v tomto videu na Youtube kanále Síla Pro Život:
Potraviny způsobující nadýmání
Brukvovitá zelenina jako je například zelí a kapusta obsahuje rafinózu, která je trávena bakteriemi, které v tlustém střevě produkují plyn. Kvůli tomu se vám břicho nafoukne. Existuje však způsob, jak si tuto zdravou zeleninu vychutnat i bez nadýmání, a to jednoduše.
Stačí ji pouze uvařit, jelikož se změkčí vláknina a vyvaří se voda. Tím potravina zabere méně místa v zažívacím traktu, a budete ji tak moci lépe strávit.
Luštěniny vás na tomto seznamu asi nepřekvapí, jelikož jsme všichni jako malí slyšeli, co nám udělají fazole. Hrách, čočka, či již zmíněné fazole, jsou skvělé zdroje bílkovin, rovněž však obsahují vlákninu a cukr, které váš organismus zkrátka nedokáže strávit.
Jakmile se luštěnina dostane do střeva, ujmou se jí střevní bakterie. To má pak za následek plynatost. Pokud však luštěniny budete běžně kombinovat například s rýží, tělo si na ně časem zvykne a problémy s nadýmáním a plynatostí se vás již týkat nebudou.
Jaké pití způsobuje nadýmání
Abychom nezůstali jen u jídla, za nadýmání a plynatost může také mléko a mléčné výrobky celkově. Pokud cítíte nepříjemné pocity plynatosti a nafouknutí po konzumaci mléčných výrobků, je možné, že trpíte nesnášenlivostí laktózy.
To znamená, že vaše tělo není schopné správně strávit laktózu a cukr, které se vyskytují v mléce. Pokud tyto problémy máte, zkuste mléčné výrobky omezit pouze na kysané, jako jsou například kvalitní jogurty nebo kefíry.
Bylinky odstraňující nadýmání
Bylinky mohou být velmi účinným prostředkem k odstranění nadýmání a zlepšení trávení. Mezi nejznámější patří máta peprná, která díky svým esenciálním olejům uvolňuje svaly trávicího traktu a pomáhá proti nadýmání. Další účinnou bylinkou je fenykl, který podporuje trávení a redukuje plynatost díky svým antispazmatickým vlastnostem. Heřmánek je další skvělou volbou, jelikož má zklidňující účinky na trávicí systém a snižuje křeče. Zázvor je také výborný na nadýmání, protože podporuje trávení a stimuluje produkci žaludečních šťáv. Kombinace těchto bylin v čajích nebo jiných formách může výrazně přispět k lepšímu trávení a eliminaci nepříjemného nadýmání.
Zdroje: www.benu.cz, www.kupi.cz