Předčasné šedivění, genetika a životní styl

Šedivění vlasů není nic hrozného, na druhou stranu přiznat šediny není dvakrát příjemné a muži i ženy se často velmi snaží šedivění zamaskovat. Bohužel v určitém okamžiku je příliš tmavá kštice jako pěst na oko a celkový dojem je jaksi umělý a nevěrohodný. I stárnout se musí umět! Šediny jsou sice docela běžné a geneticky předurčené. Čili pokud byli rodiče ve 40 šedivý, děti patrně čeká to stejné.

Nicméně nejen geny, ale také životní styl hrají roli a výhodou je, že to, jak žijeme lze ovlivnit či radikálně změnit. Platí to především pokud jde o předčasné šedivění, které se může začít objevovat už před oslavou třicátých narozenin. Naopak za normální se považuje postupné šedivění a stav, kdy kolem padesátky máme zhruba polovinu vlasů šedou.

Za své šediny se v žádném případě nestydí Monika Exlerová. Naopak! Na svém YouTube kanále radí, jak se o šedivé vlasy starat. V tomto příspěvku vám na svých vlasech ukáže slabé tónovaní pomocí vlasové masky. Pokud chcete šediny vystavovat s grácií a šarmem. Paní Monika vám poradí jak na to.

Zdroj: Youtube

Čím můžete proces šedivění zpomalit?

Šedivění je někdy možné i zastavit či oddálit, a to v případě, že je příčinou kouření, stres či nedostatek vitaminů a minerálů. Zdravotnické centrum v Manchesteru, které nabízí transplantaci vlasů si nechalo vypracovat studii, která analyzovala odpovědi tisíce dotázaných.

Zdá se že 72 % žen má vyloženě obavy ze šedivění a ženám šediny spíš nelichotí. Odbornice na naturopatii čili kombinaci klasické moderní medicíny a lidového léčitelství či alternativních metod však ženy podpořila několika tipy, jak šediny oddálit. V magazínu bestlifeonline.com vypichuje, čím si zbytečně škodíme a jak tělu pomoci, aby vlasy nešedivěly.

Na vlasy působí nejen geny, konkrétně IRF4 gen, který ovlivňuje produkci melaninu čili pigmentu, ale také různé stresory. Nejede jen o nervové vypětí, které si pod takovým stresem vybavíme, ale také zátěž, kterou představuje kouření či barvení vlasů. Zdá se totiž, že i barvení, respektive kumulace peroxidu ve vlasech podporuje nástup šedivění.

Které látky mohou tělu chybět?

Abyste si udrželi barvu vlasů déle, dodejte tělu také látky, kterých se mu z našeho jídelníčku často nedostává. Jde především o vitamin D, skupinu vitaminů B a minerály. Mezi nejdůležitější patří hořčík, měď, železo, vápník a zinek. Právě tyto minerály totiž ovlivňují takzvané melanocyty. Tyto buňky jsou přítomné v kůži a dalších částech těla, produkují melanin a hrají důležitou roli ve vzhledu nejen vlasů, ale také barvě kůže či očí.

Co se týče nejpřínosnějších potravin, vyzdvihují se především ryby a vlašské ořechy, které obsahují hodně mědi, omega-3 mastných kyselin i zinku.

Související články

Zdroje: dailymail.co.uk, healthline.com, bestlifeonline.com