Cvičit v posilovně a přemýšlet o fast foodu kýžený efekt nepřinese
Zdroj: profimedia.cz

Jak překonat hlad během hubnutí?

Je to jako zákon schválnosti. Rozhodneme se, že začneme žít zdravě a zkusíme zhubnout. „Jako na potvoru" ale nemůžeme přestat myslet na jídlo. Přemýšlíme, co si dát zdravého k snídani, zda vynechat svačinku, doufáme, že kantýna nebude mít "ten dobrý smažák", a když ho náhodou má, rozhodnete se, že na večeři sníte jen salát. Jenže u televize děti nasypou do mističky chroupání. 

Změnit zažitý životní styl a rituály nelze ze dne na den. Sice často čteme, že se někdo „prostě rozhodl" a zhubl, vyhrál olympiádu nebo založil miliónový podnik, tušíme však, že to nebylo až tak jednoduché. Vždy je nejlepší začít postupně. A u hubnutí to platí dvojnásob. Musíme se totiž naučit poslouchat signály našeho těla.

Chuť vs. hlad

Pokud nedržíte drastické a nesmyslné diety, které jsou založené na vynechání určitých druhů potravin, a máte vyváženou stravu, hlad by se neměl dostavit. Do těla totiž dostanete, i s kalorickým deficitem, dostatečné množství živin. Často však něco jako hlad přijde. V tu dobu je dobré uvědomit si, zda je žaludek opravdu prázdný, anebo máme jen na něco chuť.

Brigitte Zeitlin, zakladatelka BZ Nutrition, doporučuje hodnotit svůj hlad na stupnici od 1 do 10. „Jednička je, když jste nasyceni, a desítka stav, kdy máte pocit, že si sníte i vlastní ruku," popisuje a pokračuje. „Jíst byste měli, pokud se na stupnici nacházíte kolem pětky až sedmičky. Zde máte dost hlad, ale stále máte kontrolu nad tím, kolik toho sníte." (Zdroj: www.self.com)

Naše tělo navíc ukazuje, že opravdu platí, že hlad je převlečená žízeň. „Dejte si sklenici vody, počkejte 10 až 20 minut a zkontrolujte, zda hlad pomine,“ doporučuje Zeitlin.

Celodenní hlad

Pokud však celý den pociťujete divný diskomfort, je na čase podívat se na složení jídelníčku. Jíte kvalitní bílkoviny, dostatek zeleniny, neomezujete sacharidy a nevynecháváte ani tuky? Pokud jste si jistí, že do sebe dostáváte vše potřebné, zkuste zmást psychiku.

Skutečné snížení hmotnosti vyžaduje hlavně vlastní disciplínu a odříkání Skutečné snížení hmotnosti vyžaduje hlavně vlastní disciplínu a odříkání Zdroj: shutterstock.com

Dejte si černou kávu. Výzkum ukazuje, že káva zvyšuje uvolňování peptidu YY (PYY). Tento hormon se produkuje ve střevech a podporuje pocit plnosti. 

Funguje i vědomé stravování. Za normálních podmínek váš mozek ví, zda máte ještě jíst nebo je žaludek už plný. Známým znakem je malé odříhnutí. Pokud budete jíst dostatečně pomalu, dobře kousat a sledovat více kvalitu a chuť potravin, než jejich kvantitu, pomůže vám to každé jídlo prožít a naplnit tak chutě.

Jezte tmavou čokoládu a zázvor. Vědci věří, že kyselina stearová v tmavé čokoládě může pomoci zpomalit trávení a dále zvýšit pocit plnosti. Podobně působí i dva gramy zázvorového prášku zředěného s horkou vodou. 

Jezte omega-3 mastné kyseliny. Tuk obsažený v rybím oleji a mořských řasách pomáhá zvyšovat hladinu hormonu plnosti leptinu. Také strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny zvyšuje pocit plnosti. (Zdroj: www.healthline.com)

Akční letáky