Čínské léčitelství vychází z přesvědčení, že člověk potřebuje k životu harmonickou jednotu fyzickou, emocionální a mentální. Narušení harmonie zapříčiní poruchy.

Alergie existovaly vždy

Z alergií se stala civilizační nemoc. Ale nežádoucí reakce konkrétního organismu na látky, které jsou jinak běžně neškodné, existovaly vždy.

Mezi tradiční alergická onemocnění patří

  • senná rýma (alergie na pyly),
  • celoroční chronická rýma (alergie nosní sliznice na celoročně přítomné alergeny, například na domácí roztoče),
  • astma,
  • atopický ekzém,
  • kopřivka a anafylaxe (těžká alergická reakce na potraviny, pryž, chemické látky nebo bodnutí hmyzem).

Lidé ovšem často ani nevědí, že k alergii mají dispozice, protože se dosud nedostali do nepříznivé situace. Na pozoru by se měli mít především ti, kteří alergika v rodině již mají. Je-li alergikem jeden z rodičů, zvětšuje se riziko postižení dětí o 40 %, jestliže trpí alergii oba rodiče, pak se riziko onemocnění u potomků zvyšuje až o 60 %.

Alergie se musí léčit, jinak se na první pohled bezvýznamná situace (třeba opakovaně se vracející záněty horních cest dýchacích, kašel, permanentní nachlazení apod.) vyvine do chronické podoby. Postižený by měl v každém případě navštívit lékaře.

Někdy považujeme za samozřejmé, že klasická medicína je v případě léčení alergie jedině možná a dokonce nejlepší, ale rovněž prastaré moudrosti a léčebné zkušenosti Východu mohou být užitečné.

Vždyť i naše prababičky znaly mnoho z tajemství alternativní medicíny a věděly, že rostliny působí na zdraví. Mnohdy účinněji a šetrněji než klasické terapeutické metody.

Odborné vyšetření prozradí příčiny

Nemocný obyčejně podstoupí kožní testy a vyšetření krve, alergolog stanoví diagnózu a určí plán i způsob léčby, který je individuální. Alergolog nemocnému doporučí vhodné léky, které jsou zpravidla ve formě

  • tabletek
  • sprejů
  • kapek
  • obkladů
  • mastí

Přestože klasická medicína má nyní k dispozici účinné léky, které navíc už tolik nepronikají do nervové soustavy, a proto nemají téměř žádné tlumící účinky, nejsou u některých pacientů účinné.

Právě zde může pomoci alternativní medicína. Tak či onak (klasicky nebo alternativně) alergik musí vždy projevit velkou dávku trpělivosti a počítat s tím, že léčení bude dlouhodobé. Alergie se nevyléčí tak rychle jako třeba běžná chřipka či angína.

Pohled čínské medicíny na alergii je odlišný od pohledu medicíny klasické, neboť klasická medicína většinou zkoumá, na co je člověk alergický, kdežto Číňané uvažují nad tím, proč je alergický. Čínská medicína rozlišuje dvě základní příčiny alergií:

  • první příčinou je vrozená nedostatečnost dráhy ledvin a plic;
  • druhá příčina vzniká vlivem nesprávné životosprávy, jejíž vinou dochází k vyčerpání organizmu

Výsledek obou příčin je v podstatě totožný − snížená obranyschopnost organismu, která dovoluje proniknutí vnějších škodlivin do plic a zablokování energie. Blokáda má pak za následek konkrétní alergické projevy.

Také hmyzí bodnutí mohou být nebezpečná

Nežádoucí reakce na bodnutí hmyzem (komáři, včely, vosy, sršně apod.) nebo kousnutí určitými druhy mravenců.

Co dělat

Při poskytování první pomoci nikdy nezkoušejte žihadlo z rány vytáhnout, protože byste do kůže vytlačili ještě více jedu.

Rychlost pomoci je důležitá, protože většina úmrtí nastává během první hodiny. Těžká reakce na bodnutí hmyzem se může rozvinout okamžitě, ale i několik hodin po bodnutí (zpravidla během 24 hodin).

Zatímco u zdravého člověka zpravidla nejde o nic vážného, alergici se musí mít na pozoru.

Zatímco u zdravého člověka zpravidla nejde o nic vážného, alergici se musí mít na pozoru.

Nebezpečí stoupá úměrně s bodnutím směrem k dýchacím orgánům a pokud třeba alergika bodne včela přímo do jazyka, musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jinak se může udusit.

Bodnutí hmyzem je pro alergiky velmi nebezpečné i proto, že jed proniká do krevního oběhu a alergické příznaky rychle zachvacují další a další části těla.

V nejlehčí formě se projeví například svěděním, kopřivkou nebo lehčím otokem, těžší systémové reakce (anafylaktický šok) mohou být smrtelné.

V první řadě je třeba naučit se rozpoznávat nebezpečí:

  • Svědění, mírná bolest, zarudnutí nebo i malý otok v místě vpichu nejsou většinou zaviněny alergií, ale hmyzím jedem.
  • Někteří lidé mají na bodnutí hmyzem jen nepatrné reakce, jiní naopak silnější, provázené výraznými otoky kolem místa bodnutí.
  • K těžkým systémovým reakcím patří masivní kožní příznaky, otoky krku, sípavý dech, náhlá a jinými příčinami nevysvětlitelná dušnost, mdloby, bolesti břicha, zvracení a průjem.

Protože se jedná o typickou situaci ohrožující život, musíme vědět, že život postiženému může zachránit jen okamžitá první pomoc, případně jeho rychlá doprava k lékaři. Užitečné je vzít hmyz, který alergika napadl, s sebou nebo alespoň určit, o jaký druh se jednalo.

Včely a čmeláci

Při bodnutí zanechávají s žihadlem část svého těla (jedový váček), a proto vzápětí umírají. Včely může přitahovat voda v bazénu i některé barvy (zejména červené a oranžové) nebo určité parfémy, šampony a kosmetické vůně.

Čmeláci, i když jsou mohutní a vzbuzují respekt, mají neobyčejně klidnou povahu a bodnou jen zřídkakdy.

Vosy a sršni

Vosy milují sladkou potravu (džemy, marmelády, med, různé sladkosti). Rovněž mohou vletět do otevřených láhví s pivem a se sladkými nápoji. Na jaře a počátkem léta vosy shánějí pro své larvy potravu bohatou na bílkoviny, v tomto období je zvláště přitahuje maso. Na podzim se zase slétají na dozrávající nebo přezrálé a spadané ovoce. V pozdním létě a na podzim vosy často lezou po zemi.

Každého, kdo prodělal systémovou reakci na hmyzí bodnutí by měl vyšetřit alergolog.

Člověk alergický na hmyzí bodnutí by se měl vyhýbat hmyzu, na jehož bodnutí je alergický a měl by při sobě nosit nejen potřebné léky i informace o své nemoci, to pro případ, že jej hmyz bodne, když je sám a kdy nelze vyloučit, že upadne do bezvědomí.

Alternativní medicína pro lidi, kteří jsou alergičtí na hmyzí bodnutí nabízí především preventivní léčbu, jež je zaměřena na zvýšení odolnosti a posílení imunitního systému.

Zvláště účinné jsou bylinné směsi (například Yin Qiao jie du wan, poprvé uvedené v díle Wen Bing Tiao Bian v roce 1798), jež jsou sestaveny podle originálních receptur čínské medicíny. Jsou přírodního původu a zásadně neobsahují žádné chemické přísady, což je pro už tak zatížený lidský organismus nesmírně důležité. Směsi jsou vhodné pro děti i pro dospělé a nemají tlumící účinek na psychiku.

Tříměsíční lhůta je nutná k tomu, aby došlo ke stabilizaci organizmu. Působení směsí je preventivní a účinek řady z nich přetrvává i po ukončení užívání preparátu.

Konkrétní směs by měl doporučit léčitel nebo praktik čínské medicíny. Dávkování a doba užívání je vždy závislá na charakteru obtíží a na závažnosti zdravotních problémů. Je účinné směsi užívat preventivně, například tři měsíce před výskytem alergického nebezpečí.

Dalšími možnostmi jsou fytoterapie, akupunktura, masáže nebo dietika. Při poskytování první pomoci pomáhá akupresura.

Co je která léčebná metoda

Akupresura

Jedná se o tradiční, přes 3000 let starou léčivou metodu a zdravotní prevenci. V Číně byla používána souběžně s akupunkturou: Tlak na určité části těla zmírní bolest a má příznivý vliv i na jiné části těla. Tyto body (nazývají se akupunkturní) leží na energetických kanálech (meridiánech), které probíhají tělem. Akupresura má zmírnit konkrétní bolest, ale také udržet tělo v rovnováze. Akupresura uvolní svaly, pomůže postiženým zónám a znovu uvede do chodu tok čchi (životní síly).

Aromaterapie

Řecký lékař Hippokrates kdysi řekl: „Cesta ke zdraví spočívá v tom, když každý den užijeme vonnou koupel a necháme se namasírovat vonným olejem.“

Využívá léčivých účinků aromatických olejů z květů, stromů, plodů a bylin, které napomáhají léčení ve třech rovinách – těla, duše a ducha.

Aromaterapie má silný účinek na celou bytost. Populární se stala zejména v posledních letech.

Fytoterapie

Léčení nemocí rostlinami. Fytoterapie nahlíží na každého pacienta jako na jednotlivce, který má své jedinečné a u jiného člověka neopakovatelné slabosti a potřeby.

Léčba, má-li být účinná, musí odpovídat těmto specifickým požadavkům. Cílem fytoterapie je (vedle léčby konkrétních neduhů) celkově obnovit zdraví a povzbudit vitalitu.

Akupunktura

Stará čínská léčebná metoda spočívající ve vpichování jehel do určitých bodů lidského těla. využívá systém energetických kanálků (drah, meridiánů), které jsou potažmo spojeny s vnitřními orgány.

Podle staré tradice existuje 365 akupunkturních bodů, v průběhu staletí však bylo objeveno mnoho dalších. Některé tabulky jich dnes uvádějí na 2000. Prokázalo se, že akupunktura pomáhá i alergikům.

Jaroslav Vala, foto archiv