Proti bolesti hlavy, která je hlavním příznakem kocoviny, pomáhá tabletka paralenu, acylpyrinu nebo ibuprofenu. Přírodní alternativu představuje odvar z vrby bílé, který obsahuje salicin, obdobu aktivní složky acylpyrinu. Ale hodí se i řada dalších přirozených prostředků.

Pijte ovocné šťávy

Obsahují fruktózu, tedy formu cukru, která napomáhá spalování alkoholu v těle. Velká sklenice pomerančové nebo rajské šťávy nám pomůže, abychom se rychleji probrali.

Jezte med

Je bohatým zdrojem koncentrované fruktózy. Med působí jako protijed na stav po opilosti, pomáhá čistit organizmus.

Doplňte tekutiny a minerály

Alkohol odvodňuje a připravuje tělo o minerální látky, aminokyseliny a vitaminy skupiny B. Jak je získáme zpět?

Jak získat zpět důležité látky

Ranní příznaky kocoviny můžeme zmírnit tím, že před spaním vypijeme větší množství vody.

Hladinu sodíku, draslíku a aminokyselin doplní
šálek masového vývaru.

Alkoholem vyplavené vitaminy skupiny B nejrychleji
doplní tableta B komplexu.

Káva a výživné jídlo

Silnou ranní kávu doporučuje pět ze šesti trpících kocovinou – podle lékařů kofein v některých případech zmírňuje bolest hlavy. Rovněž doporučují výživné jídlo, které však není hutné a nezatěžuje žaludek – odborníci nedoporučují především tuky a smažená jídla.

V zásadě však platí, že čas je jediný prostředek, který bezpečně vyléčí všechny nepříjemné příznaky alkoholových dýchánků. Někdo potřebuje času víc, někdo méně. Po dobrém odpočinku následující noci by už mělo být ve většině případů vše jakžtakž v pořádku.

Jak kocovině předejít

Dělejte přestávky. Organizmus spaluje alkohol rovnoměrně – asi 7,5 g za hodinu (litr vína tedy spálí asi za 13 hodin). Pokud nebudeme pít příliš rychle, do mozku bude alkohol přicházet postupně v množství, které ho méně zatěžuje.

Nezapomeňte na jídlo. Jídlo v žaludku zpomaluje vstřebávání alkoholu – čím pomaleji je vstřebáván, tím méně se ho dostává do mozku.

Nepijte všechno, co je na stole. Nejzrádnější jsou takzvané dodatečné alkoholy, nápoje, do nichž je alkohol přidáván – nejméně toxická je čistá vodka. Zrádné mohu také být bublinky, tedy sekty či koktejly míchané se sodovkou. Oxid uhličitý způsobuje, že se alkohol dostává mnohem rychleji do krve.

Červené víno zase obsahuje tyramin, látku podobnou histaminu, která způsobuje silné bolesti hlavy. Je vhodné nápoje nemíchat a celý večer popíjet jen jeden druh.

Acylpyrin před spaním. Podle některých lékařů zmírní ranní příznaky opilosti tabletka acylpyrinu, kterou jsme zapili sklenicí vody předtím, než jsme ulehli.

Alkohol může způsobit i zažívací obtíže. Co s tím?

  • Proti překyselení žaludku je osvědčeným prostředkem jedlá soda (soda bicarbona) – 2 lžičky sody rozpustíme v 60 ml vody.
  • Při bolestech břicha pomáhá sklenka vody, do které přidáme čerstvou citronovou nebo limetkovou šťávu.
  • Trávicí systém dokáže zklidnit zázvor, který blahodárně působí i při cestovní nevolnosti. Pijeme zázvorový odvar nebo sníme kousek syrového zázvoru.
  • Podrážděný žaludek zklidní také šálek černého čaje.

A jeden speciální recept proti nevolnosti:

zázvorové pivo

Nastrouháme asi 175 g čerstvého zázvoru a v hrnci jej smícháme s 450 ml vody. Směs přivedeme k varu, necháme 5 minut povařit a poté 24 hodin odstát.

Odstátý odvar procedíme přes pláténko, nalijeme znovu do hrnce a přidáme 300 ml medu. Na mírném ohni necháme 5 minut povařit, vychladíme a slijeme do láhve, kterou uchováváme v chladničce.

Podle potřeby užíváme lžíci roztoku rozpuštěnou ve sklenici sodovky.