Ještě před pár měsíci jsme se těšili, až ohavná zima skončí a konečně bude léto. Teď všichni úpí pod neúprosným vedrem a toužebně vyhlíží ochlazení. Ideální teplota je pro každého jiná, sluníčko to však v posledních dnech opravdu přehání. S několika starými triky ulevíte přehřátému organismu a v noci se vyspíte komfortně.

Nejčastější chyba je větrání

Pokoušíte se vyměnit horký a vydýchaný vzduch doma za čerstvý z venku? Chyba. Větrejte jen ráno nebo v noci, kdy je vzduch venku chladnější.

Jestli máte celý den okna dokořán, venkovní horký vzduch a zvířený prach proudí dovnitř a celý příbytek se ještě více prohřeje. Pokud musíte přes den přece jenom vyvětrat, vyberte si okna na severní straně nebo alespoň ta, na které přímo nepraží sluníčko. Otevřete jedno okně méně (například na větračku), druhé více a udělejte rychlý průvan. Pravým požehnáním je sklep nebo chladnější místnost v domě. Otevřete v ní okno jen na malou skulinu a jinde v domě zajistěte plně rozevřené okno. Chladnější vzduch bude pomocí průvanu roznesen do dalších obytných prostor.

Požehnaný stín

Na dovolené v jižních zemích si všimněte jedné věci. Na každém okně jsou pevné dřevěné žaluzie nebo jiná zástěna proti slunci. Logické a nutné, sluneční paprsky dopadají na sklo v oknech a vyhřívají místnosti uvnitř jako skleník.

Tomuto se pokuste co nejvíce předejít. Proč řešit vedro v bytě, když se dá zvyšování vnitřní teploty snadno zabránit. Nejefektivnější jsou venkovní rolety, které nepropouští sluneční paprsky dál do obydlí a mají proto vysoký termoregulační efekt. Kromě teplotního komfortu poslouží k zatemnění i během noci a rána, zároveň pomohou se snižováním hladiny venkovního hluku. Díky tomu prodlouží a zkvalitní váš spánek. Určitou úlevu přinášejí i protisluneční fólie. Odrážejí tepelné záření a přitom nechávají dovnitř prostupovat světlo. Levnějším řešením jsou vnitřní žaluzie či závěsy. Sluneční paprsky a teplo se sice dostává dovnitř, ale pořád je efekt zatemnění dost podstatný a pomáhá při ochraně před teplem.

Co situaci ještě zhorší

Někdy nevědomky zvyšujeme celkovou teplotu v bytě i svou činností. Pečení v troubě kuchyň pěkně vyhřívá i pokud máte moderní troubu s účinným odvětráním. Také dlouhé vaření nutně zvyšuje teplotu i vlhkost v obytných místnostech. Vysoké teploty se přitom mnohem lépe snášejí při nižší relativní vlhkosti. Teplý, vlhký vzduch jako „v prádelně“ dá organismu ještě podstatněji zabrat. Nesušte proto doma prádlo a vlhkost kontrolujte pomocí vlhkoměru, snažte se, aby relativní vlhkost nepřesáhla 50%. Od neúprosného vedra vám moc nepomohou ani větráky. Sice dovedou vzduch rozproudit a vánek má chladící efekt, celkovou teplotu však v místnosti nesníží, dokonce svým provozem ještě trochu přitápí. Na trhu jsou k dostání také různé ochlazovače. V těchto přístrojích vzduch cirkuluje kolem chladnější vody nebo kostek ledu a snižuje svou teplotu.

Pro klidný spánek

Kvůli horku třeba v noci nemůžete usnout nebo se často budíte. Prvním krokem ke klidnému spánku je výběr ložního prádla. Nejlepším materiálem je jednoznačně bavlna, je prodyšná a příliš nehřeje. Stejně tak noční bavlněný úbor je pro spaní nejvhodnější, vsákne pot a nevzbudíte se mokří jako myši. Před spaním můžete povlečení na chvilku dát do plastového obalu a vychladit v mrazáku, případně namočit do studené vody. V horkých dnech spěte v posteli radši sami a dopřejte si dost prostoru bez přílišného zahřívání. Do náruče si přitulte radši termofor naplněný studenou vodou nebo pohankový polštářek vychlazený v mrazáku. Před spaním se osprchujte a pro chladivější efekt nechte vodu odpařit z pokožky. Pocit horka mohou zmírnit také mokré vlasy nebo vlhký hadřík na čele.

Během veder hlavně nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin, přednost dejte vlažným nápojům před ledovými, a připomeňte si, že za pár týdnů tu bude zima a teplé léto bude jen vzdálenou vzpomínkou.