Kvasinková infekce v intimních partiích se dá léčit i přírodní cestou.
Zdroj: Profimedia

Jak přírodně léčit gynekologické kvasinky, aby dlouhodobě přestaly obtěžovat

Pro většinu žen stále velké tabu – kvasinková infekce v intimní oblasti. Jak se s ní vypořádat přírodními prostředky a za pomoci babských rad? Poradíme vám, jak vyzrát na akutní problém, ale i na to, jak docílit toho, aby se už infekce neopakovala.

Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění, které je potřeba řešit. Ženy většinou sáhnou po volně dostupných přípravcích z lékárny, ale ne vždy je to třeba. Kvasinky jsou součástí našeho těla, najdeme je ve střevní mikroflóře, na sliznicích i kůži. Spolu s dalšími bakteriemi vytvářejí poklidnou souhru, až do té doby, než se přemnoží.

Nejčastější příčiny infekce

 • I když se vám to bude zdát možná trochu přehnané, mykózu vám může způsobovat nevhodné spodní prádlo. Začněte nosit bavlněné kalhotky a uvidíte, zda se něco změní k lepšímu. Zde zmíníme i plavky, protože mokré plavky způsobují více nepříjemností než jen kvasinkovou infekci.
 • Při užívání antibiotik je infekce častá, neboť antibiotika vymýtí i ty „hodné“ bakterie, tím pádem má kvasinka větší volné pole působnosti.
 • O stresu se nebudeme nijak rozepisovat, ale stres způsobuje snad všechny naše neduhy, takže vám může zadělat i na kvasinkovou infekci.
 • Jestliže se stravujete lehkovážně a převládají v jídelníčku jednoduché cukry, kvasinkám se toto sladké prostředí velice zamlouvá a množí se jedna radost.
 • Problémy mohou způsobit i parfémované vložky či používání tampónů. Zkuste zauvažovat o alternativních pomůckách, jako jsou menstruační kalhotky, menstruační kalíšek/disk nebo menstruační houba.
 • Pohlavní styk vám nemusí přinést jen potěšení. Pokud máte stálého partnera, a i přesto se mykózy opakovaně dostavují, s největší pravděpodobností ho budete muset nahnat k lékaři a léčit se oba.
 • Snadno vás hormonálně rozhodí těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, kojení nebo menopauza.

Ovoce je vždy lepší než sladkost Pokud trpíte opakovanými mykózami, snažte se vyřadit z jídelníčku jednoduché cukry. Zdroj: Pormezz / Shutterstock.com

Když už problém máte

Bába Kamenická doporučovala ženám spařit cibuli, naskládat jí na gázu a tu dát na vložku. Opakovat nejlépe několikrát denně.

Též se traduje použít kvalitní bílý jogurt na vložku přes noc.

Naše babičky si rozředily ocet a udělaly si sedací koupel. V dnešní době jsou lékaři rozděleni do dvou táborů, jelikož jedna strana je pro vaginální výplach, druhá strana je proti, neboť může dojít k přenosu bakterií z konečníku do pochvy.

Jestliže znáte dubové kapky, můžete je zkusit aplikovat na vložku a přes noc ji použít. Totéž platí i pro tea tree olej.

Oplachy silným černým čajem, heřmánkem, maliníkem nebo si zakupte Jarischův roztok v lékárně (roztok kyseliny borité s glycerinem v demineralizované vodě) by vám také měly od kvasinek pomoci. Oplach by měl být prováděn směrem ke konečníku.

Cibule je malý zázrak. Bába Kamenická doporučovala spařenou cibuli. Zdroj: Shutterstock.com

Myslete na prevenci

 • nenakládejte se denně na dlouhou dobu do vany
 • nepřehánějte to s hygienou
 • vyzbrojte se probiotiky po užívání antibiotik
 • vyměňujte mokré plavky za suché
 • používejte bavlněné prádlo
 • omezte cukry, vynechejte alkohol a kouření

Zdroje: lekarnice-maminky.czvitalitis.czprozeny.blesk.cz

Akční letáky