Místo po odstranění klíštěte několik týdnů sledovat a zaměřit se na případné příznaky nakažení. Při podezření na nákazu lymeskou boreliózou bychom měli ihned vyhledat lékaře. Velmi užitečnou novinkou jsou testy, které rychle určí, zda bylo klíště infikované či nikoli - vytažené klíště si proto uschováme.

Jak se nákaza borelií projevuje?

Nejčastější inkubační doba se pohybuje mezi 1 až 2 týdny, může však být i delší. První fáze choroby trvá několik týdnů až měsíců a projevuje se obvykle podobně jako chřipka nebo viróza, nemusí se ale projevit vůbec. Nejpřesvědčivějším důkazem nákazy je rudá skvrna kolem místa kousnutí, která může (ale nemusí) od prostředka blednout. V této fázi se infekce dá poměrně snadno léčit vhodnými antibiotiky. V druhé fázi se za několik týdnů obvykle objeví příznaky podobné běžné viróze: únava, bolest kloubů a svalů, bolest v krku či tlak v zátylku (nebývají však doprovázené rýmou ani kašlem). V této době je nemoc stále ještě dobře léčitelná, pokud se tak ovšem nestane, může se třeba až po letech projevit nevratné poškození mozku, kloubů, nervů a imunitního systému.

Chránit se před touto chorobou můžeme především tím, že budeme dodržovat preventivní opatření, případné přisáté klíště co nejrychleji odstraníme a místo přisátí pečlivě vydezinfikujeme.

Jak správně vytáhnout klíště?

Nejlepší způsob je, uchopit klíště speciální pinzetou co nejblíže pokožce a vytáhnout je kolmo směrem nahoru. Potom bychom měli použít dezinfekci, abychom zabránili následné bakteriální infekci. V žádném případě nezakapáváme klíště olejem, jak se dříve doporučovalo, ani jím nekroutíme. Menší nymfy můžeme odstranit navlhčeným vatovým tamponem s mýdlem.