V zimě studené ruce a nohy nikoho nepřekvapí, ale pokud tento stav přetrvává i v létě, pak je něco v nepořádku. Špatnou cirkulaci krve v těle může mít na svědomí stres, nezdravý životní styl či různé nemoci, kterými jsou především cukrovka a špatná funkce štítné žlázy. Rozprouděte krev v těle na plné obrátky snadno a rychle, jako to dělaly naše babičky!

Aby se vám rozproudila krev, zkuste si promačkávat akupresurní body, které ovlivňují krevní tlak, imunitu a oběhový systém. Podívejte se ve videu, jak na to:

Zdroj: Youtube

Pohyb krev rozproudí

Nejúčinnějším a nejrychlejším způsobem, jak rozproudit krev v žilách, je pohyb. Nejvhodnějším typem pohybu je chůze, která udržuje nohy v kondici. Místo výtahu choďte po schodech a denně se choďte projít ven. Pokud máte sedavou práci nebo naopak delší dobu stojíte, provádějte lehké cviky, které nezaberou víc jak 5 minut. Stoupejte si na špičky, poskakujte, podupávejte si nebo střídavě zatínejte prsty na nohou. Ruce spolehlivě zahřejte třením dlaněmi o sebe, tleskáním, kmitáním prsty nebo svíráním a zatínáním prstů.

Sprchování cévy posílí

Krevní oběh lze zlepšit také střídavou sprchou. Sprchujte se chvilku studenou vodou a poté teplou. Vyzkoušet můžete rovněž pouhé ponořování končetin do dvou lavorů s rozdílnými teplotami, přičemž teplá voda by neměla přesáhnout 38°C. Sprchováním chodidel a lýtek vlažnou vodou ráno a večer účinně posílíte cévy na nohou.

Zahřívací potraviny

Aby krevní oběh správně fungoval, měli byste mít vyváženou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny, luštěnin a libového masa. Existují rovněž potraviny, které podporují průtok krve a účinně zahřívají organismus. Mezi ně patří především kurkuma, kajenský pepř, červená řepa a česnek. Zvyšte také příjem vitaminu C, který se nachází v listové zelenině, šípku nebo kiwi.

Dodržování pitného režimu

Pokud chcete zlepšit krevní oběh a celkový zdravotní stav, omezte konzumaci alkoholu, kávy a energetických nápojů. Místo toho pijte teplý zázvorový čaj, který zvyšuje prokrvení končetin. Významnou část krve totiž tvoří voda, a proto byste měli dodržovat správný pitný režim. Vyvarujte se slazených nápojů a vyzkoušejte pít pouze čistou vodu nebo bylinné čaje. Uvidíte, že se budete cítit fantasticky!

Nohy v teple

Míváte studené nohy, přesto nechodíte spát v ponožkách? Vyzkoušejte bavlněné ponožky, které tělo efektivně zahřejí, a vám se díky nim podaří rychleji usnout. Velkou chybou pak často bývá ohřívání se u kamen či radiátorů, což nepůsobí dobře na žíly, jelikož sálající teplo nadměrně roztahuje tkáně.

Související články

Zdroje: kniha Praktické rady pro domácnost, rehabilitace.info, ulekare.cz, blog.mall.cz