Jak na nespavost?
Zdroj: 123rf

Jednoduchá metoda našich babiček, jak usnout do pěti minut. Tohle funguje

Hodiny neúprosně utíkají a blíží se čas, kdy je třeba vyskočit z postele. Kýžený spánek nikde, naopak stále narůstající únava. I tak může vypadat nespavost. Naštěstí existují zaručené metody, které využívaly už naše babičky. S nimi bude usínání hračka.

Nespavost neboli insomnie trápí stále více z nás. Důvodů je několik. Stres doma i v práci, velmi rychlý životní styl, nedostatek času na sebe sama, ale i nedostatečná spánková hygiena. Tyto faktory mohou za to, že namísto sladkého spánku koukáme do stropu a hodiny plíživě ubíhají k novému dni a nám chybí tolik potřebný odpočinek těla i duše. Naštěstí existuje hned několik osvědčených způsobů, jak usnout snadno a rychle.

Babičky to věděly

Je známo, že kvalitní spánek hraje pro naše tělo a hlavně zdraví jednu z nejdůležitějších rolí. A věděly to i naše babičky. Jakmile se dostavila nespavost, povolávaly osvědčené zbraně. Navodit klid a ukolébat krásně ke spánku pomohla sklenice teplého mléka se lžící medu a špetkou skořice. Stejně tak alespoň jedno jablíčko k večeři.

Pokud neholdujete medu, vyzkoušejte bylinky, po kterých naše babičky sahaly nejčastěji. Nejlepší je odvar z meduňky lékařské. Zelená bylinka s jemnou citrónovou vůní má uklidňující účinky a ne nadarmo se používá do čajových směsí, které mají pomoci ke kvalitnímu spánku. Připravte si doma blahodárný čaj sami. Postačí lžička sušené meduňky, kterou zalijete horkou vodou a necháte deset minut louhovat pod pokličkou. Čaj můžete osladit medem a vypít dva až tři šálky denně.

sklenice s mlékem Sklenka teplého mléka s medem příjemně ukolébá ke spánku. Zdroj: 123rf

Kozlíkové kapky

Kromě meduňky stojí za vyzkoušení i kozlík lékařský. I z něj je nejjednodušší uvařit čaj. Bylinku s drobounkými bílými kvítky je nejlépe užívat měsíc v kuse a po této době ji zase na nějaký čas vysadit. K dostání je kozlík také ve formě kapek nebo tablet. Můžete si tak vybrat, která varianta je pro vás nejvhodnější.

Soustřeďte se na dech

Sílu čaje nebo mléka s medem podpořte dechem. Zkuste starou jogínskou dýchací metodu. Je prokázáno, že jakmile se začněte soustředit na svůj dech a naučíte se jej vnímat, dojde k celkovému zklidnění organismu, srdce nebude tlouct jako o závod a spánek se dostaví mnohem rychleji. Dechová metoda se nazývá 4-7-8 a můžete ji využít i při stresových situacích k uklidnění. Zhluboka se nadechněte nosem a počítejte do čtyř. Dech zadržte na sedm vteřina a posléze ústy vydechujte a zkuste při tom v duchu napočítat do osmi. Celý proces opakujte aspoň třikrát. 

joga dech Zkuste dechové cvičení a jógu. Zklidní mysl a pomůže při usínání. Zdroj: 123rf

Režim, jídlo, cvičení

Asi nikoho nepřekvapí, že kvalitní postel je základ. Také je dobré si uvědomit, že ložnice a postel by měly sloužit výhradně ke spánku. Snídaně do postele je sice romantická představa, ale ostatnímu stolování, anebo dokonce sledování televize, učení či práci z postele, se vyhněte.

Před spaním si dejte lehčí večeři. Neměla by být příliš sladká, sacharidy jsou rychlým zdrojem energie, naopak zdravé tuky pomohou ke spánku ukolébat. Během dne si dopřejte adekvátní pohybovou aktivitu. Zacvičte si, jděte na příjemnou procházku. Ale pozor! Nepřežeňte to. Přílišná aktivita může naopak spánek zase oddálit. Na závěr dodržujte svou rutinu, tělo si na ni zvykne a usínání půjde samo. Snažte se chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také vstávat. 

večeře Večeři volte lehčí a s alkoholem šetřete. Zdroj: 123rf

A co alkohol?

Dobré víno nikomu neublíží a traduje se, že sklenička kvalitního červeného má i pozitivní vliv na naše zdraví. S alkoholem to ale před spaním nepřehánějte. Jeho zvýšená konzumace naopak přispívá k nekvalitnímu spánku, převalování se na posteli až k insomnii. 

Zdroje: www.svetspanku.czjakzdrave.cznasregion.czwww.vyspise.cz

Akční letáky