Spánek je jednou ze základních životních potřeb našeho organismu. Pokud ho máme nedostatek, projevy jsou různé. Většinou se jedná o nedostatek energie, nesoustředěnost, podrážděnost a špatnou náladu. Větší nebezpečí skýtá dlouhodobý nedostatek spánku, který se často projevuje i zhoršeným zdravotním stavem. Zvyšuje například riziko cukrovky, kardiovaskulárních a dalších nežádoucích chorob. Existují však tři osvědčené účinné způsoby, jak rychle usnout.

Co dělat, když̌ nemůžete usnout? Podívejte se na toto YouTube video na kanále TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Vyhýbejte se modrému světlu

Pro naše tělo nastává ve tmě čas odpočinku a dochází k produkci spánkového hormonu melatoninu. Právě on vylaďuje náš organismus na spánek. Proto byste měli usínat vždy ve tmě. Naprosto se vyhýbejte modrému světlu, ať už je to z mobilního telefonu, televize či počítače.

Předává totiž našemu mozku informaci, že ještě není čas na spánek a narušuje přirozenou produkci melatoninu. Stejně tak omezte technologii s modrým světlem minimálně 1 až 2 hodiny před usínám a také byste ji neměli mít umístěnou v ložnici. Raději si dopřejte četbu ze skutečné knihy, což doporučují všichni odborníci na spánek.

Alkohol a kofein

Pokud chcete dobře usínat, měli byste dbát i na správný jídelníček. Některé nápoje a potraviny vám mohou spánek podstatně narušit, a těm byste se tak 4 hodiny před spaním měli určitě vyhnout. Z nápojů se jedná hlavně o kávu, alkohol, ale i energetické nápoje.

Pro zdravý spánek si nedávejte nikdy ani pozdní večeři a sladkosti, varuje psychiatrička Cleveland Clinic Michelle Droop a dodává: „To, co jíme, může ovlivnit kvalitu a délku našeho spánku. Je známo, že kořeněná jídla zvyšují kyselý reflux a způsobují pálení žáhy a kofein obsažený v kávě a čokoládě vás vybudí. Kofein je odbourán asi 5 až 7 hodin po konzumaci, proto je dobré se mu vyhýbat již od odpoledne.“

Raději si večer dopřejte jen lehkou večeři a zvolte nápoje, které vám pomohou spánek navodit. Patří k nim bylinkové čaje či teplé mléko. Perfektně funguje i heřmánek, levandule nebo meduňka.

Metoda Army Way

Tato metoda pro rychlé usínání se skládá z pěti kroků. Zaměřují se na postupnou hlubokou svalovou relaxaci, hluboké dýchání a řízené představy k dosažení vnitřního klidu. Metoda pomáhá vojákům rychle a snadno usnout za všech podmínek a nabrat další potřebné síly. A jak přesně na to?

Nejprve zaujměte pohodlnou polohu, v níž budete moci uvolnit celé tělo. Pak zavřete oči, pomalu se zhluboka nadechněte a stejně tak pomalu vydechněte. Následně postupně uvolňujte v těle každý svůj sval. Začněte od čela, přes celý obličej a uvolněte i tváře, rty a čelist. Pokračujte směrem dolů a uvolňujte postupně krk, ramena, předloktí a ruce až ke konečkům prstů. Během toho stále zhluboka dýchejte. Při výdechu povolte hrudník a poté uvolněte z veškerého napětí i nohy. V tuto chvíli začněte „vypínat“ v hlavě probíhající myšlenky a evokujte si, že už dřímáte. Zanedlouho upadnete do klidného spánku.

Související články

Zdroje: www.sl.leomolenaar.nl, www.actualno.com