S příchodem jara se v přírodě aktivují i klíšťata. Přenášejí řadu nebezpečných onemocnění a mohou být nebezpečná i našemu životu. Pokud patříte mezi zastánce přírodních postupů, které nepoškozují životní prostředí, ale zároveň fungují, zkuste si vyrobit domácí repelent, který je bez chemie. Účinná a bezpečná přírodní alternativa je jednoduchý odvar z citrusů.

Na přípravu domácího bylinkového repelentu proti klíšťatům se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Katka Pruskova:

Zdroj: Youtube

Proč citrusy?

Důvodem, proč jsou citrusy na odpuzování klíšťat účinné, je obsah některých látek. Jedná se například o d-limonen, což je terpen, který má repelentní účinky. Nejenže klíšťata odrazuje, ale navíc jim i zabraňuje v přisátí se na kůži.

Jak si lektvar z citrusů připravit

K výrobě můžete použít jakékoliv citrusy, tedy nejen citrony, ale i pomeranče, grepy, mandarinky či limetky. Zhruba do 1 l vody přidejte i několik kusů oloupaných a nakrájených citrusů. Čím více jich použijete, tím bude odvar koncentrovanější.

Asi tak hodinu povařte, pak odstavte z plotýnky a nechte pod pokličkou vychladnout. Následně odvar přeceďte a naporcujte do lahviček s rozprašovačem.

Přitvrdit můžete i citrusovou esencí

Účinný prostředek proti klíšťatům můžete posílit i citrusovou esenciální vůní. Smíchejte v hrnci 2 šálky vody, 1 šálek šťávy z citrusů a 10 kapek esenciálního citrusového oleje. Směs všech ingrediencí přiveďte k varu a nechte probublávat alespoň 5 minut.

Pak odstavte a nechte vychladnout. Na závěr přidejte esenciální olej z citrusů a řádně promíchejte. Lektvar opět nalijte do lahvičky s rozprašovačem.

Použití

Oba prostředky aplikujte na pokožku i oblečení předtím, než vyrazíte do přírody. Vezměte si je s sebou a použijte je po 1 až 2 hodinách znovu, stejně tak pokud jste se zpotili nebo jste zmokli.

Tipy na závěr

Pokud se chcete vyhnout riziku klíšťat, noste oblečení, které zakrývá co největší plochu těla. Po návratu z přírody si důkladně prohlédněte celé tělo. Pokud byste na klíště náhodou narazili, situaci neodkládejte a co nejdříve ho odstraňte.

V případě, že by se objevily průvodní stavy jako horečka, bolest hlavy, únava nebo vyrážka, vyhledejte vždy lékařskou pomoc.

Související články

Zdroje: www.kliste-prevence.cz, www.kliste.cz, www.iglanc.cz