Pít vodu v zimě je složitější než v létě. Člověk je zmrzlý a více než popíjení kohoutkové vody ho láká svařené víno, kafe nebo punč. Což o to, teplé nápoje jsou potřeba, ale voda také.

Podporuje totiž činnost důležitých orgánů, hydratuje pleť, aktivuje mozek a také napomáhá k čištění těla od toxických látek. Ten, kdo pije málo vody, riskuje, že organismus bude fungovat v pomalejším tempu. A to se samozřejmě projeví i navenek, například bolestmi hlavy, únavou, špatnou náladou, výpadky paměti a zhoršením koncentrace. Voda je zkrátka pro tělo hybnou životní silou. Tak na ni nezapomínejte ani v zimě.

Na užitečná doporučení, kolik vody pít, se podívejte ve videu Jaroslava Orlíka:

Zdroj: Youtube

Voda jako nutnost

Odborníci doporučují pít 2 - 3 litry denně. Dávky je dobré si rozložit po celý den.

  • První sklenici vody byste měli vypít hned po probuzení. Přísun tekutin pomůže tělu lépe se nastartovat a bez problémů strávit snídani.
  • Další sklenice vody by měly následovat v průběhu dne. Pokud na ně zapomínáte, dejte si na pracovní stůl láhev nebo karafu s vodou a průběžně ji popíjejte.
  • Patříte mezi extrémní zapomnětlivce a pití vody doháníte naráz a nejraději večer? Bohužel si tím jedině škodíte. Tělo by totiž v noci mělo odpočívat a místo toho mu přiděláte práci. Není divu, že se pak ráno cítíte rozmrzlí, unavení a bez energie.
  • Místo večerní obřích dávek vody si stáhněte do mobilu bezplatnou aplikaci Water time, která vás včas upozorní, že si máte dát svou obligátní sklenici čisté H₂O.

Co dělat, když vám voda nechutná

Voda je základ. Ale bohužel jde o čirou tekutinu bez chuti. Pokud máte problém ji vypít v takovém množství, zkuste si ji dochutit citronem nebo plátky okurky, která jí dodá nasládlou chuť. Vhodnou alternativou je i ovocný čaj nebo neperlivá minerálka. A nezapomeňte - pijte tekutiny brčkem! Výzkumy totiž prokázaly, že lidé, kteří používají brčko, mají větší „pitnou morálku" než „normální pijani". Jakmile kalíšek dopijete, natočte si hned druhý, abyste měli připravenou další várku.

Jezte „vodnaté ovoce“ i těstoviny

Abyste se netopili ve skleničkách vody, můžete si dopřát jídlo, které je šťavnaté a má velký podíl vody. Jde hlavně o ovoce, jako jsou pomeranče, ananas, pomelo nebo jablka. Máte raději zeleninu? Pak vsaďte na okurku, ledový salát, cuketu, špenát, brokolici nebo mrkev. Tekutiny doplníte i mlékem a mléčnými výrobky, vařenými polévkami či sacharidovými přílohami, jako jsou těstoviny nebo rýže. Vařením ve vodě totiž obilniny nasáknou dostatek vody, kterou vám pak propůjčí.

Související články

Zdroje: www.fitness007.cz, www.aktin.cz, youtube.com