Každý miluje opálené tělo. Aby však sluníčko přeměnilo pokožku na pěkný bronz zdravě a mohli jste načerpat co nejvíce vitamínů, a hlavně vitamínu D, je třeba dodržovat pravidla správného opalování. Máme pro vás několik tipů, díky kterým bude vaše letošní opálení neodolatelné a dlouhodobé.

Pokožku připraví výběr správných potravin

Zdravé stravování byste měli dodržovat v podstatě celý rok, ale tělo můžete připravit na větší nápor slunce i vhodnou skladbou jídelníčku. Samozřejmě záleží i na vašem zdraví, jestli relaxujete nebo máte velkou fyzickou zátěž. Pro léto a horké dny je nejlepší odlehčený jídelníček s dostatkem nealko nápojů, nejlepší je čistá voda bez bublin.

Čerstvé ovoce a zelenina ochrání pokožku

Upřednostněte potraviny, které detoxikují, osvěží, jsou lehce stravitelné a s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů. Zařaďte i potraviny, které obsahují dostatek betakarotenů, jako například mrkev, meruňky, nektarinky, mango, papája, broskve, hrášek, špenát nebo brokolice. Přirozeně ochrání pokožku a perfektně podporují její přirozené zhnědnutí.

Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani oříšky, ryby, mořské plody, vajíčka a saláty. Ženy nad 50 by měli vsadit i na sójové produkty a sójové boby, protože perfektně podporují tvorbu ženských hormonů a přispívají tak k vyrovnávání jejich hladiny v těle.

Celoročně doplňujte nepostradatelné vitamíny

Jestliže si správnou dávku vitamínů hlídáte a doplňujete pravidelně, a to ve stravě nebo formou tablet, nemusíte se slunce nijak obávat. Důležitý je již zmíněný betakaroten, který je základem pro tvorbu vitamínů A, ale neméně významný je i vitamín C, jenž ovlivňuje celkovou vitalitu pokožky a chrání nás před volnými radikály. K regeneraci kůže je nepostradatelný také vitamín E. Ze všeho nejlepší je začít užívat tyto vitamíny alespoň 3 až 4 týdny před létem či plánovanou dovolenou.

Používejte kvalitní krémy s ochranným faktorem

V současné době je nevyhnutelným doplňkem při opalování ochranný opalovací prostředek. je jedno, jestli se jedná o krém, mléko, olej nebo sprej, důležité je složení a ochranný faktor. Na začátku léta vždy sáhněte po vyšší ochraně a dle svého fototypu a odolnosti pokožky u něho buď zůstaňte celou sezonu, anebo můžete ochranný faktor snižovat. Opatrní buďte především na jemnou kůži u dětí!

Držte se pravidla, že méně je někdy více

Týká se to pobytu na prudkém slunci. Opalujte se po malých dávkách a hlídejte si čas a intenzitu slunce. Mezi 11:00 a 15:00 je v létě slunce nejintenzivnější a měli byste si dát siestu ve stínu. Jestliže to jinak nejde, chraňte si v tuto dobu pokožku lehkým oděvem a hlavu kloboukem nebo čepicí.

Péče po opalování je nezbytná

Po opalování a koupání se vždy doma osprchujte, nejlépe bez mycích prostředků, anebo jen s těmi šetrnými pro pokožku. Nepoužívejte žádné žínky ani houby, protože kůže je v tuto dobu velmi citlivá. Lehce se otřete jemným ručníkem a celé tělo si namažte uklidňujícím a hydratujícím mlékem po opalování.

Víte, jaký jste fototyp?

Fototyp I

Většinou se jedná o jedince s citlivou a bledou pokožkou, často s pihami. Barva vlasů je zpravidla blond nebo zrzavá. Doporučená doba pro opalování je v tomto případě maximálně 20 minut s vysokou ochranou, lepší je však udržet pobyt slunění do 10 minut a pak si dát pauzu. Je nutné používat kvalitní přípravky s ochranným faktorem SPF 50 a více.

Fototyp II

Pokožka je odolnější vůči spálení než předchozí typ. Přesto na slunce reaguje citlivě, rychle zrudne a snadno se spálí. Při správné péči však může postupně hnědnout a ve výsledku být zdravě opálená. Barva vlasů je často světlá a hnědá. Doporučená doba opalování by se měla pohybovat od 20 do 30 minut a vždy s krémem s vysokou ochranou, tedy faktor SPF 20-25, ale u moře je lepší faktor SPF 30-40.

Fototyp III

Během opalování tento typ pokožky velice snadno zhnědne a je ušetřen zrudnutí. Rychle se regeneruje a snadno snáší silnější opalování. Doporučená doba opalování je 20 až 30 minut, ochranný faktor SPF 10-20.

Fototyp IV

Tato pokožka nikdy nezrudne a okamžitě hnědne, někdy doslova černá. Jestli patříte mezi tyto šťastlivce, můžete se opalovat klidně i 30 minut anebo dle svých zkušeností. V našich podmínkách si vystačíte s ochranou SPF 5, k moři si rozhodně přibalte raději SPF 20.

Zdroje: www.novinky.cz, www.besenova.com, www.primanapady.cz