Diabetes lze rozdělit na několik typů, přičemž mezi ty nejrozšířenější řadíme první a druhý typ. Diabetes prvního typu je vrozený, nedá se zvrátit a pacienti si musejí aplikovat inzulin. Druhý typ většinou získá člověk během života, respektive se k němu dopracuje špatnou životosprávou, stravovacími návyky, nebo se může projevit po extrémně traumatizujícím zážitku. Dobrou zpráva je, že s diabetem druhého typu se dá dobře pracovat a hlavně, pokud budete naslouchat svému tělu, můžete přispět k jeho včasné diagnostice, čímž podpoříte jeho léčbu.

Jak poznat, že jde o cukrovku?

Největší potíž je v tom, že cukrovka nebolí. Zpočátku se jedná o nenápadné a plíživé onemocnění. Když se přihlásí o slovo, většinou dosti razantně a po stanovení diagnózy nastupuje nasazení medikace.

Jak se projevuje cukrovka na hodnotách hladiny cukru v krvi, se můžete podívat ve videu:

Zdroj: Youtube

Přitom druhý typ diabetu se dá léčit i vhodnou dietou a dodržováním zásad zdravé stravy. Čím dříve se navíc na onemocnění přijde, tím větší šance je, že bude mít lehčí průběh.

Všímejte si detailů

Prevence je důležitá a také péče o své tělo. Přestože cukrovka nebolí, vysílá poměrně jasná znamení, že se hlásí o slovo. Nadměrná hladina cukrů v krvi se projevuje různě, dokonce i v dutině ústní. Pojďte se podívat na několik potíží, při kterých byste měli určitě zpozornět!

Krvácení dásní

Pokud vám pravidelně krvácejí dásně při čištění zubů a nemůžete se tohoto problému zbavit, dost možná nesouvisí se špatnou technikou čištění, ale na vině může být přemnožení bakterií v těle způsobené vysokou hladinou cukru v krvi. Ty pak mohou zapřičinit nejprve zarudnutí dásní, jejich zánět a následné krvácení.

Afty a vřídky

Příznakem počínajícího diabetu mohou být stále se vracející afty, nejrůznější defekty v dutině ústní, vředy, nebo také moučnivka. Jakmile se vám budou tyto nepříjemnosti vracet, je na místě navštívit lékaře. Dalším projevem cukrovky je také neustálý pocit sucha v ústech. I tady bývá příčinou vysoká hladina cukru v krvi. S pocity sucha se pak pojí i neustálá žízeň.

Paradontitida

Na vině může být samozřejmě nedostatečná hygiena a péče o chrup, ale zánět dásní až ztráta chrupu může značit mnohem závažnější onemocnění. Pokud se tedy stav chrupu nezlepší ani po svědomité hygieně a péči zubního lékaře, příčinu hledejte jinde.

Ovocný až acetonový dech

Jakmile se objeví ovocný nebo acetonový dech, je potřeba okamžitě jednat. Aceton v dechu je cítit, pokud se dostanete do diabetické ketoacidózy, což už je velmi nebezpečný stav, jenž vás může ohrozit na životě. Většinou se objeví spolu s nevolností, bolestmi břicha až zvracením, dehydratací, zrychleným dýcháním. Pokud se něco takového objeví u vás nebo blízké osoby, ihned vyhledejte lékařskou pomoc!

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.topsante.com, www.novinky.cz