Menopauza je přirozený stav, který potká každou ženu zhruba mezi 45. a 55. rokem života. Dochází k postupnému útlumu činnosti vaječníků a také ke snížení produkce ženských hormonů estrogenu a progesteronu. Kromě ztráty menstruačního cyklu a plodnosti, dochází i k dalším tělesným změnám. Jednou z nich je i změna kvality pleti. Které to jsou a jak se s nimi můžete s lehkostí vypořádat, aby vaše pleť stále vypadala svěží a jenom zářila?

Chcete znát tipy na péči o pleť v menopauze? Podívejte se na YouTube video na kanále Vichy CZSK: 

Zdroj: Youtube

Hydratujte suchou pokožku

Jedním z typických průvodních jevů menopauzy je nejen suchá pleť, ale i pokožka celého těla. Na jejím povrchu se často objevují suché olupující se šupinky, kůže je drsná a svědí. Ve výsledku pak vypadá unaveně a ochable. Co s tím?

Důležitá je pravidelná hydratace. Používejte tedy výživné a hutnější krémy a oleje, které pleť náležitě vyživí. Měly by obsahovat nejen nenasycené mastné kyseliny, ale i vitamín A (retinol), který je jedním z nejdůležitějších vitamínů mládí a krásy. Má totiž skvělé účinky proti stárnutí a stimuluje obnovu buněk. Zvolená kosmetika by měla také obsahovat antioxidanty a minerály, které pleť rozjasňují.

Ztráta pevnosti a více vrásek

Se změnou hladin hormonů se pleť stává mnohem tenčí a křehčí, snadněji se poraní a následné hojení trvá mnohem déle. Proto buďte zcela určitě opatrnější! Bohužel se také začnou objevovat viditelnější vrásky, nejčastěji v okolí očí a úst, na čele, na krku, v dekoltu, ale i na rukou. Do pravidelné péče proto zařaďte i omlazující pleťová séra s obsahem kyseliny hyaluronové a retinolu, rozjasňující a zpevňující krémy a zcela určitě i jemný peeling a vypínací pleťové masky.

Zvýšená citlivost

Během menopauzy se stává pokožka také mnohem citlivější, a proto bývá často podrážděná, začervenalá, svědivá a někdy i s většími sklony k vyrážkám a ekzémům. Pokud se vás tato potíž týká, používejte kosmetiku pro citlivou pleť nebo adekvátní dermokosmetiku.

Pigmentové skvrny a popraskané žilky

Stejně tak se na pokožce začnou vyskytovat pigmentové skvrny a rozšířené drobné žilky. Nejčastěji v obličeji, v oblasti dekoltu a na dolních končetinách. Nejlepší je chránit se před prudkým sluncem a využívat krémy s vysokým ochranným faktorem, a to nejen během opalování, ale i při běžných venkovních aktivitách.

Tip na závěr

Na kvalitě pleti se ve vyšším věku podepisují samozřejmě i genetické predispozice. Přesto je vždy zásadní nejen vhodná péče o pleť, ale i celkový přístup k životu. Proto se vyhněte nadměrnému slunění, kouření, přemíře alkoholu a nezdravé stravě.

Související články

Zdroje: www.everydayhealth.com, www.gsklub.cz, www.epiderma.cz