Zdroje: Dobré rady pro každý den, Věra Filipková, ISBN: 80-86278-77-8, www.novinky.cz

Co je nutné vědět o bradavicích?

Bradavice jsou způsobeny viry nazývanými lidské papilomaviry a dobré je vědět také to, že existuje více než 100 druhů, z nichž některé způsobují vznik bradavic na kůži. Tyto viry se běžně šíří přímým kontaktem s infikovanou kůží nebo předměty, jako jsou ručníky nebo podlahy v oblastech, kde se chodí bosky, jako jsou veřejné sprchy a bazény.

Riziko nákazy také hrozí při likvidaci či částečném poškozování bradavic, kdy může dojít k přenosu viru prsty či nástroji na jiná místa pokožky. Buďte tedy při ošetřování bradavic maximálně ostražití, abyste nezpůsobili další problém sobě ani ostatním.

Bradavice mohou být velmi nakažlivé, zejména u lidí s oslabenou imunitou nebo u dětí, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinutý. Lidé s poškozenou kůží, jako jsou odřeniny a řezy, jsou také náchylnější k infekci a vzniku bradavic.

Podívejte se ve videu, jak jednoduše se můžete poukusit bradavic zbavit:

Zdroj: Youtube

Bradavice nebo fibrom?

Trochu jiné jsou výrůstky na kůži zvané fibromy. Fibrom je benigní tumor sestávající z pojivové a vazivové tkáně. Fibromy jsou obvykle malé a mohou se vyskytovat kdekoli na těle, včetně kůže, svalů, kostí a vnitřních orgánů. Nejčastěji je nacházíme na kůži, zejména na krku, obličeji, trupu a končetinách. Vznikají totiž hlavně v místech častého tření v okolí spodního prádla, v podpaží, tříslech či na krku.

I když jde o odlišný nález na kůži, také fibromy lze ničit stejnými prostředky jako bradavice.

Jak se zbavit bradavic?

V případě bradavic i fibromů lze vyhledat lékařskou péči, ale jak už to tak bývá, s těmito maličkostmi se nám často k doktorovi nechce, a proto hledáme řešení doma. Někdy je možné řešit problém s pomocí obyčejných prostředků, které máme doma, jindy bylinkami ze zahrádky.

Vlaštovičník znaly už naše babičky

Mezi takové rostliny patří například dobře známý vlaštovičník, jehož žlutá šťáva má až leptavý účinek. Čerstvým žlutým latexem je nutné potírat místo několikrát denně, což je možné až na jaře, kdy je rostliny všude dost. Čerstvou šťávou vlaštovičníku potírejte bradavici každý den po dobu několika dnů až týdnů.

Ocet, banánová slupka, citron a česnek

Nicméně i v kuchyni je možné hledat účinné prostředky proti bradavicím. Do této skupiny prostředků patří již ve videu zmiňovaný jablečný ocet, banánová slupka, ale také citron či česnek. Postižené místo je vhodné denně i několikrát potírat nebo léčivo přímo přiložit na místo. Za týden až dva začne bradavice černat a nakonec je možné celou ji odstranint.

Chraňte kůži v okolí bradavice

U těchto všech prostředků je nutné dodat, že při takto intenzivní aplikaci se určitě hodí chránit okolní pokožku. Můžete toho dosáhnout například tak, že budete bradavici potírat vatovou tyčinkou. Jinou možností je použití náplasti, do které vystřihnete malý otvor. Okolí bradavice oblepte náplastí tak, že otvorem bude bradavici možné ošetřit bez toho, abyste několikrát denně aplikovali zvolené prostředky i na okolní kůži. Například česnek může totiž způsobit až puchýřky a poškození jemné horní vrstvy kůže.

Související články