Bradavice, jen když tohle slovo vyslovíme, tak nějak se otřeseme hnusem. Okamžitě se nám vybaví čarodějnice z pohádek. Jenže tyhle kožní výrůstky, které jsou způsobeny některými typy lidských papilovirů, se mohou objevit u kohokoli. Na věku ani pohlaví nezáleží. I když se jedná spíše o estetický problém, obvykle se jich chceme zbavit. Můžeme se samozřejmě objednat ke kožnímu lékaři, ten nejčastěji sáhne po použití kyseliny a bradavici vyleptá, nebo ji zmrazí tekutým dusíkem. K lékařskému odstranění bradavic se používá také estetický laser či prostý skalpel. Jenže, ať již použije lékař kteroukoli z těchto metod, bradavice se sice (většinou) zbavíte rychle, obvykle ale dost bolestivě.

Volba přírodních látek bude znamenat trochu delší léčbu. Látku na bradavici musíte přikládat i několik dní po sobě. Zase je to ale téměř úplně bezbolestné. A navíc máte jistotu, že své tělo léčíte přírodní cestou. Výhodou je I to,že přírodní postupy můžete bez obav kombinovat. Výsledek se určitě dostaví.

Žlutý pomocníček – vlaštovičník vetší

Snad každé malé dítě slyšelo o použití vlaštovičníku většího. Tahle rostlinka s hezkými drobnými kvítky roste poměrně hojně na našich loukách, ale najdeme ji i na rumištích. Na souboj vyzvou ale bradavici nikoli kvítky, ale šťáva ze stonku. Pokud jej utrhneme, začne samovolně vytékat. Bradavici stačí pravidelně potírat několika kapkami. Léčbu je potřeba opakovat trochu delší dobu, může to trvat i déle než týden, několikrát denně. Bradavice by ale měla postupně hnědnout a nakonec odpadnout.

Voňavá terapie – česnek kuchyňský

O tom, že má česnek antibakteriální i antivirotické účinky, se ví již dlouho. A protože je bradavice virového původu, i tady najde uplatnění. Má to dva trochu nepříjemné aspekty – silné aroma česneku nemusí být příjemné úplně každému, takže tahle léčba může vadit buď vám, nebo vašim blízkým. A je tu ještě jedna věc, česnek přece jen pálí. A to nejen v puse. Takže pokud se s jeho pomoci chcete zbavit bradavice, počítejte s tím, že si trochu toho štípání užijete. Stroužek česneku oloupejte a rozkrájejte na silnější plátky. Plátek pak přitiskněte na bradavici a přidržte jej na místě pět až deset minut, případně ho zkusit přelepit náplastí, pak může na ruce zůstat až 4 hodiny. Napoprvé asi neuspějete, takže celý postup zopakujte po dvou až třech dnech, než bradavice zmizí.

Plačtivá léčba – cibule kuchyňská

Skoro každý zahradník ví, že cibule a česnek jsou příbuzní. A tak mají společné i některé vlastnosti. Také cibule dokáže působit jako přírodní antibiotikum, dobře nedělá ani virům. Cibuli můžete využít přímo, ale mnohem lepší je si z ní vyrobit šťávu. Ta má totiž mnohem širší použití. Vyrobíte z ní pleťovou masku na obličej i posilující kůru na vlasy, pomáhá proti zánětům a infekcím v krku, a díky vysokému obsahu vitamínu C posiluje také imunitu.

Vyrobit si šťávu z cibule není nijak složité. Stačí nahrubo nakrájenou cibuli rozdrtit v hmoždíři a nechat chvilku odstát. Potom vše přendejte do plátýnka a pořádně vymačkejte. Uchovávat můžete v uzavíratelné sklenici. A jak na bradavice? Docela jednoduše. Potřete kožní výrůstek pár kapkami cibulové šťávy. Můžete s ní zkusit napustit třeba odličovací tampon a bradavici jím překrýt a přilepit. Podobně jako u česneku, na kůži by neměl zůstávat více než 5 hodin. I tady počítejte s nutností kůru opakovat vždy po několika dnech.

Pomoc od včeliček – lesní med a propolis

Produkty vyráběné pilnými včelkami mají mnoho pozitivních vlivů ma zdraví. Na bradavice dobře zabírá tmavý včelí med. Stačí ji jím hustě potřít, překrýt kusem gázy nebo kosmetickým tamponem, a nechat pár hodin působit. Opakovat můžete klidně každý den, do té doby, než bradavice sama odpadne. Ještě lepších výsledků dosáhnete, když do medu přimícháte trochu propolisu. Ten je totiž jedním z nejzázračnějších přírodních produktů, co máme. Postupovat pak budete stejně jako se samotným medem.

A trocha exotiky – ananas, banánová slupka nebo tea tree

Sladký ananas je plný šťávy, a pokud ji používáte čerstvou, možná jste si už všimli toho, že dokáže být pořádně „ostrá“. To se bradavicím nelíbí. Stačí tedy z čerstvého ananasu vymačkat trochu šťávy a postižené místo jím potřít. Opět můžete namočit třeba kus vaty a přilepit. Přibližně po pěti dnech opakování by měla bradavice mizet. Pokud se nepovede na poprvé, dejte si týden pauzu a celou proceduru zopakujte.

Dalším z trochu podceňovaných exotických přírodních pomocníků je banán. Ten přitom působí velmi blahodárně na naši kůži. Skvělé je, že v tomto případě postačí i banánová slupka a samotný plod můžeme klidně sníst. Ze slupky ulízněte kus tak, aby překryl bradavici, přiložte bílou stranou na kůži a přilepte náplastí. Takhle můžete nechat klidně 12 hodin, ale i déle. Po téhle době slupku vyměňte. Bude to chtít pár dní, ale výsledek by se měl dostavit.

Zapomenout nesmíme ani na zázračné éterické oleje, prim hraje hlavně tea tree. Ten funguje na akné a zabírá také na bradavice. Podobně můžete využít i čistý latex ze stromu Croton lechleri pocházejícího z amazonského pralesa. Tomu se říká také dračí krev (Sangre de Drago), a kromě dalších věcí je skvělý také na kožní problémy. Bradavice nejsou výjimkou.