Bradavice jsou nezhoubné kožní výrůstky, které způsobuje hned několik typů lidských papilomavirů. Jsou poměrně dost nakažlivé a někdy způsobují i nepříjemnou bolest. Často se přenášejí mezi lidmi, ale i na těle nakažené osoby. Do těla se většinou dostanou porušenou pokožkou. Zatímco se u někoho mohou vyskytnout malé bradavičky, které časem samy zmizí, druhé trápí bradavice většího rozsahu, které je vždy dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem. Čeho byste se měli vyvarovat a co na léčbu bradavic funguje?

Použijte na bradavice vlaštovičník větší. Více se dozvíte na tomto YouTube videu na kanálu Jan Šiman:

Zdroj: Youtube

Tělo potřebuje dýchat

Bradavice si libují v tmavém a vlhkém prostředí. Vyplývá z toho, že samozřejmě nejvíce trpí chodidla. Pokud je máte v ponožkách 10 hodin denně, tvoříte bradavicím naprosto ideální prostředí pro jejich růst. Pokud chcete této situaci předejít, využívejte každou možnou chvíli a choďte naboso. Nejen doma, ale jistě se najde i chvíle v kanceláři, kdy si vaše nohy budou moci dovolit být na vzduchu a větrat. „Proto je dobré chodidla vystavovat co nejvíce čerstvému vzduchu a snažit se je udržovat v suchu,“ doporučuje podiatrička Emily Splichalová z arizonského Centra funkční a regenerativní podiatrické medicíny.

Pozor na boty

Stejně tak podporuje vznik bradavic dlouhé nošení obuvi. K přenosu stačí i to, že si někde obujete cizí přezůvky. Bradavicemi se můžete snadno nakazit i v místech jako jsou koupaliště, sauny nebo šatny, kde je velká frekvence lidí a obvykle zde chodí naboso. Na vině nákazy bývá často i oslabený imunitní systém. Inkubační doba je u každého jedince jiná. U někoho se může bradavice objevit několik dní po kontaktu s papilomavirem, jindy se projeví až po několika měsících. Dokonce existují osoby, které jsou jen přenašeči, ale sami bradavice nikdy nemají.

Jablečný ocet

K léčbě bradavic můžete vždy nejprve vyzkoušet přírodní prostředky. Účinným prostředkem je mnohdy jablečný ocet. Namočte do něho vatový tampon, bradavici jím překryjte a nechte působit přes noc. Vydržte tak dlouho, dokud se vám bradavice nevyloupne.

Česnek

Výborným pomocníkem je i čerstvý česnek. Ukrojte ze stroužku slabý plátek, přiložte ho na bradavici, překryjte náplastí a nechte působit během spánku, stejně jako v předchozím případě. Česnek je účinný hlavně díky svým silným antivirovým účinkům.

Vlaštovičník

Tradičním lékem na bradavice je i nektar z vlaštovičníku. Stačí jím pravidelně bradavici potírat, dokud zcela nezmizí.

Banánová slupka

I banánové slupky si umí poradit s bradavicemi. Přiložte ji vnější stranou na inkriminované místo a připevněte ji pomocí obvazu. Stejně jako v předchozích případech ji nechte působit přes noc.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.novinky.cz, www.kondice.cz