Zdroje: zeny.iprima.cz, www.healthline.com

Celulitida nejen po padesátce

Lze se zbavit celulitidy? Částečně jistě ano, nejde však o „výlečení“, ale o zlepšení vzhledu kůže, na kterém se musí pracovat. Roli hraje spousta proměnných a výsledky masáží, aplikace různých prostředků i cvičení jsou velmi individuální.

Celulitida postihuje jen určiré procento žen, po padesátce jí však unikne jen málokterá. Podle lékařů v tomto věku postihuje dokonce až 98 % žen. Tělo žen se s věkem významně mění. Nastává celé množství změn vnitřních pochodů, které se odrážejí v redistribuci tuků, s čímž souvisí i celulitida.
Nicméně se může začít objevovat mnohem dříve a to dokonce už v pubertě. Nutno dodat, že nepředstavuje zdravotní riziko, ale je pouze estetickým problémem.

Menopauza, strava a cvičení podle výživového poradce

Menopauza je proto obrovské téma, které velmi dobře a zevrubně popsal z hlediska výživy a tělesných změn Petr Havlíček v rozhovoru pro Fitness007. Pokud máte čas, podívejte se určitě na celý příspěvek až do konce, osvětlí vám řadu neznámých pochodů v procesu stárnutí a životosprávy žen.

Zdroj: Youtube

Co způsobuje celulitidu

Nicméně pojďme zpět k celulitidě. Viditelná je především na zadečku a stehnech. Někdy také na břiše nebo i rukou. Přestože se celulitida objevuje téměř u všech žen, proč k ní dochází, není zcela jasné. Má na ni vliv genetika i hormonální nerovnováha, ale hlavní roli hraje životní styl čili strava a pohyb. Celulitida je také často viditelnější při nadváze, někdy však může být znatelnější naopak po zhubnutí. Úzce souvisí se špatným krevním i lymfatickým oběhem.

Lze ji minimalizovat domácími prostředky

Redukce celulitidy je možná, ale je to běh na dlouhou trať. Nicméně i lékaři potvrzují, že domáckými způsoby lze nepěkný vzhled kůže minimalizovat. Obecně jde o suchou masáž, cvičení, ale také přípravky, které napomáhají prokrvení pokožky. Jak na to? Jak už to tak bývá, i v případě celulitidy je lepší nespoléhat jen na jeden způsob, ale stimulovat kůži různými způsoby. Proto je lepší kombinovat několik metod.

Masáží, kosmetikou a životním stylem proti celulitidě

Suchá masáž se provádí kartáči, režnou mycí žínkou nebo různými masážními přístroji. Válečky, balonky, ale také masážní pistole s různými nástavci se hodí k masáži, kterou může každý praktikovat sám na sobě. Cílem je prokrvení i podpora lymfatického oběhu. Pokud máte možnost, nechejte si také provést lymfatickou drenáž, což je speciální technika masáže, která také napomáhá redukci celulitidy.

Kosmetické prostředky, které se aplikují na kůži a redukují celulitidu, zpravidla podporují redukci tuků, prokrvení, zadržování tekutin a napomáhají lepší elasticitě kůže. Tyto přípravky však mohou být poněkud finančně náročné a jejich účinky jsou nestejné či dokonce sporné. Nicméně se používají různé peelingy, které jsou obdobou masáže. K takovému jemnému masážnímu peelingu můžete použít například kávovou sedlinu. V lidovém léčitelství se používá na celulitidu růžový olej, tea tree olej nebo také výtažek z jedle či ořešáku.

Rozpumpujte tělo

Jak už bylo řečeno, svou roli hraje také životní styl. Proto je vhodné začít se hýbat a dbát na stravování ideálně už před nástupem menopauzy. Nejde ani tak o hubnutí, ale o získání svalové hmoty a rozpumpování tělních tekutin. I když je nabírání svalové hmoty a pohyb po 50 rozhodně mnohem náročnější, je i v tomto věku možný.

Redukce cukrů a tuků

Doporučuje se také zařadit do jídelníčku dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných produktů, které jsou bohaté na vlákninu. Zároveň můžete cíleně redukovat potraviny s vysokým obsahem tuků i cukrů. Není nutné je z jídelníčku zcela vyloučit, takové diety jsou neudržitelné i nezdravé.

Související články