Patříte k jedincům, které neustále „honí“ chuť na sladké? Zkuste se tomuto pokušení naučit bránit. Prospěje to nejen vašemu zdraví, ale dozajista i figuře. Někdy zcela postačí, když uděláte pár drobných změn v dosavadním životním stylu.

Čeho byste se měli vyvarovat a čemu se naopak neměli vyhýbat? Máme pro vás hned několik účinných tipů!

Jak zahnat chuť na sladké a co určitě nepomůže? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Omezte oblíbený hořký nápoj

Pokud patříte mezi milovníky kávy a myslíte si, že když ji pijete hořkou a bez mléka, je vše v naprostém pořádku, jste na omylu! Pokud máte časté nutkání na sladké, je to možná tím, že pravidelná dávka kofeinu zvyšuje hladinu inzulínu v těle.

Kofein je stimulant, který navozuje příjemné pocity, proto se velmi snadno může stát, že dopamin bude toužit i po své porci sladkého.

Přesný stravovací harmonogram

Naučte se jíst pravidelně v určitou dobu a eliminujte dobu, kdy se během dne nestíháte najíst. Mějte raději vždy něco malého a zdravého po ruce. Stačí kousek jablka či mrkve. Díky tomu nebude váš organismus vyžadovat dávku energie v podobě rychlých cukrů.

Vynechte oblíbenou sladkost

Začněte malým trikem, kterým ošálíte svůj mozek. Ze svého jídelníčku vyřaďte sladkost, kterou máte nejraději. Budete díky tomu trénovat svou pevnou vůli, která by vás neměla zlomit. V případě slabosti si dopřejte pouze lžičku, časem zjistíte že tuto svou libůstku vůbec nepotřebujete. Díky tomu se snadno vyhnete i dalším zbytečným sladkostem v jídelníčku.

Nepoužívejte umělá sladidla

V domnění, že si pomůžete, nepoužívejte ani náhražky cukru ve formě umělých sladidel. Potraviny a doplňky se sníženým obsahem kalorií a umělými náhradami jen přispívají k hromadění tukové tkáně v těle. Pokud je užíváte pravidelně, vaše chuť na sladké se bude bohužel zvyšovat.

Zdravá ranní dávky sladkosti

Protože tělo zdravý cukr potřebuje, dopřejte si ho ve formě čerstvého ovoce nebo ovocné šťávy. Nejlepší je konzumace hned po ránu, dodá vám potřebnou energii na celý den. Perfektním řešením je například citronová šťáva, ta by se měla stát alfou a omegou vašeho jídelníčku. Lze ji využít i jinak než k pití. Skvěle dochutí nejen zeleninové saláty, ale i kousky pečeného masa nebo řízek.

Jablečný ocet

Velice dobře dokáže vysokou hladinu v cukru snižovat i jablečný ocet. Stačí, když do láhve s čistou neperlivou vodou přidáte lžíci jablečného octa, zamícháte a popíjíte po celý den.

Zdravé alternativy sladkostí

Zdravé alternativy sladkostí nabízejí chutné a výživné možnosti, které uspokojí chuť na sladké, aniž by zatěžovaly organismus nadbytkem cukru a nezdravých tuků. Mezi oblíbené varianty patří čerstvé ovoce, které je přirozeně sladké a bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Sušené ovoce, jako jsou rozinky, meruňky nebo datle, poskytuje koncentrovanou sladkost a je ideální pro zdravé mlsání. Ořechy a semínka, například mandle, vlašské ořechy nebo chia semínka, nabízejí zdravé tuky a bílkoviny. Domácí dezerty z celozrnných mouk, medu nebo javorového sirupu jsou dalším skvělým způsobem, jak si dopřát sladké bez výčitek. Takové alternativy nejen potěší chuťové buňky, ale také podporují celkové zdraví a pohodu.

Související články

Zdroje: www.irecept.cz, www.gymbeam.cz, www.aktin.cz