Nebolestivý kožní útvar v podobě bradavičky se občas vyskytne na těle větší části populace. Je pro něj charakteristické, že visí doslova na stopce. Tyto nezhoubné nádory jsou sice našemu zdraví neškodné, ale zároveň jsou také značně nepraktické. Velice často se zachytávají o oblečení a velice snadno se mohou zanítit. Zkuste na ně vyzrát přírodní cestou a vyzkoušejte vlaštovičník, který vám od fibromů pomůže.

Více o vlaštovičníku se dozvíte v následujícím videu na YouTube, kanál Jaroslav Peřka:

Zdroj: Youtube

Nezhoubné nádory

Fibromy patří mezi kožní výrůstky, které vznikají spontánně. Tento druh nádorů je nezhoubný a tvoří ho pojivová tkáň, která není naštěstí schopná metastázovat. Vypadají jako drobné uzliny o velikosti od 1 mm do zhruba 1 cm. Nejčastěji se vytvářejí na krku, pod pažemi, pod koleny, pod prsy, na břiše, případně kolem očí a na očních víčkách.

Namáhaná místa

Obvykle se jedná o místa, která jsou nějakým způsobem více namáhaná a současně drážděná. Mají různou barvu, a to od světle růžové přes červenou a fialovou až po hnědou. Počet a jejich velikost se zvyšují postupně s přibývajícím věkem. Zpravidla se jedná jen o estetický problém, ale někdy mohou tyto výrůstky způsobovat i jisté nekomfortní situace. O jaké se jedná?

Svědění a bolest

Fibromy mohou v některých případech nepříjemně svědit a vzbuzovat tendence k drbání. Tento jev nastává, protože výrůstky narušují funkci mazových žláz a kůže v okolí pak může být nadměrně vysušená. Někdy může dojít i k tomu, že postižené místo zarudne, bolí a brní. Pokud se fibromy vyskytují blízko nervů nebo cév, mohou být na pohmat značně bolestivé a mohou vyvolávat nepříjemné pocity, jako je trnutí či pálení kůže.

Pozor na zánět

Jakmile je okolí pokožky v blízkosti fibromu začervenalé a na pohmat teplé, nateklé a bolestivé, může se jednat o zánět. Vždy je dobré veškeré výrůstky na pokožce včas řešit i s lékaři a dát na jejich doporučení. Obzvlášť pokud vykazují nějaké změny či záněty. Léčbu však vždy můžete i přírodními prostředky. Které to jsou a zabírají?

Účinný vlaštovičník

Jednou z velice jednoduchých a efektivních metod je použití šťávy z vlaštovičníku. Stačí, když z čerstvé bylinky vymačkáte šťávu a pravidelně ji budete aplikovat na fibrom, a to po dobu několika dní, než se zcela odloupne. Vlaštovičník obsahuje látky, které mají protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Rostlina tedy podporuje přirozené hojení fibromu a také zmírňuje případný zánět v jeho okolí.

Ocet dvakrát denně

Další účinnou metodou je použití jablečného nebo jiného octa. Na místo s bradavičkou přikládejte pravidelně kosmetický tampon namočený v octu a nechte působit i několik desítek minut. Tento postup opakujte 2krát denně, dokud fibrom neodpadne. Buďte opatrní a nanášejte ocet jen na samotný výrůstek, okolní pokožku by mohl nepříjemně podráždit.

Související články

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.idnes.cz, www.styl.instory.cz, www.living.iprima.cz