Léčená rýma trvá sedm dní a ta neléčená trvá týden. Někdy se nás ale otravné onemocnění ne a ne pustit, léky nezabírají a hlen se usadil nejen v nosních dutinách, ale i na průduškách. Únava z nevyspání a neustálého kašle a smrkání je vystupňovaná na maximum, jenže kýžená úleva je na míle daleko. Jak si v takových chvílích aspoň trochu ulevit a jak s projevy nachlazení a nemoci zatočit? Poradíme vám.

Nachlazení snadno a rychle

Nachladit se můžete kdekoliv. Možná si pamatujete rady babiček, které vás neustále nabádaly k teplému oblékání a hlavně vás plísnily pokaždé, když vás viděly cupitat bosky. Jakmile totiž budete v zimě vystavovat chodidla přílišnému chladu, s vaším organismem to pořádně zamává. Stačí, aby se vaše chodidla ochladila na 35 stupňů a dojde k výraznému ochlazení i v oblasti sliznic nosních skořep, cévy se stáhnou a vám se naplní nos a pár bezesných nocí je na světě.

Jak přesně funguje mechanismus nachlazení, se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

V chladném počasí se rýma, kašel, ucpaný noc a bolest v krku objevují častěji. Může za to skutečnost, že se více pohybujeme ve vnitřních prostorách a kontaktu s nemocným člověkem se hůř vyhneme. Proto je na místě zvýšená hygiena v podobě alespoň častějšího mytí rukou.

Co s rýmou a nachlazením?

Projevy nachlazení většinou velmi spolehlivě zdolá váš imunitní systém. Často se ale stává, že otravné projevy nemoci přetrvávají déle, než byste si přáli. A to i z důvodu oslabené imunity, agresivitě viru. Jako první pomoc slouží vitaminy, které vás sice nachlazení nezbaví, ale aspoň zmírní příznaky. Sáhnout však můžete i po naprosto obyčejné vodě. Zní vám to legračně a říkáte si, jak může obyčejná voda pomoci s rýmou a zahleněním?

Voda, elixír života

Hleny můžete zkusit jednoduše takzvaně utopit. Poslouží k tomu běžná kohoutková voda. Denně se snažte vypít až šest hrnků vody. Dostatek tekutin pomůže hlen uvolnit, čímž se zprůchodní dýchací cesty a dojde k úlevě. Někomu může pití obyčejné vody dělat potíže i v případě, že je zdravý jako rybička, a není tedy myslitelné, že by jí byl schopen vypít takové množství v případě, že mu nebude dobře. Nezoufejte. Je v podstatě jedno, jestli budete konzumovat obyčejnou vodu, teplý čaj, nebo životabudič v podobě silného kuřecího vývaru. Abyste zvýšili efekt, klidně druhy tekutin mezi sebou střídejte. Uvidíte, že se vám za chvíli uleví.

Inhalaci nezatracujte

K uvolnění dutin může pomoci i voda v podobě páry. Přiveďte ji k varu, nasypejte do ní lžíci kuchyňské soli, nechte mírně vychladnout, dejte hrnec s teplou vodou na stůl, nakloňte se nad něj a nainstalujte si ručník přes ramena a hlavu. Zhluboka vodní páru obohacenou solí inhalujte nosem i ústy. Horká pára pomůže uvolnit dutiny a zprůchodnit dýchací cesty.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.youtube.com, www.mojezdravi.cz