Pustili jste se do prvních jarní prací na zahradě a už teď máte na rukou zhrublou kůži a dělají se vám protivné mozoly? Mnohdy se jedná o poměrně bolestivou záležitost, která dokáže značně potrápit. Jak se vzniku mozolů vyhnout a jak rychle a efektivně tyto otlaky vyléčit?

Jak se zbavit mozolů? Podívejte se na YouTube video na kanálu TĚLÁRNA - ŠKOLA POHYBU:

Zdroj: Youtube

Proč mozoly vznikají

Otlačená a později ztvrdlá místa jsou obrannou reakcí na velkou zátěž a opakovaný tlak v jednom místě pokožky. Postupně tato lokalita mění i barvu a pokožka je většinou světle nebo tmavě žlutá až žlutohnědá. Vznikne klasický mozol. Po práci na zahradě se zpravidla objeví po těžší fyzické aktivitě s nějakým nástrojem, který používáme bez rukavic. Nejčastěji se tvoří na dlaních, z vnitřní strany kloubů prstů, na bříškách prstů nebo i z boku prstů. Všude tam, kde je pokožka vystavena většímu nepříjemnému tření. Jak je můžete co nejrychleji vyléčit?

Česnek, heřmánek a citronová šťáva

Na mozoly perfektně funguje nevšední kombinace česneku, heřmánku a citronové šťávy. Nejenže je dokáže změkčit, ale dokonce postupně i odstranit. Stačí, když smícháte 1 stroužek prolisovaného česneku s 1 lžičkou sušeného heřmánku a zalijete citronovou šťávou. Měla by vám vzniknout jemná kašička, kterou naneste na inkriminované oblasti. Nechte minimálně 20 minut působit a pak ruce omyjte teplou vodou. Kúru využívejte pravidelně, a to i několikrát za den, dokud mozoly naprosto nezmizí.

Octový obklad

Na mozoly a ztvrdlou kůži také platí ocet. Připravte si kyselý obklad, který pokožku zjemní. Namočte kousek gázy nebo vatový tamponek do octa, přiložte na mozol a připevněte náplastí nebo obvazem. Nechte působit přes noc a ráno změklou kůži opatrně ošetřete pemzou. Postup opakujte do vyléčení.

Jedlá soda

Velice účinným pomocníkem je proti mozolům i jedlá soda. V umyvadle rozpusťte v teplé vodě 3 lžíce jedlé sody a nechte v ní namočené ruce zhruba půl hodiny. Můžete si vyrobit i hustou pastu, do níž lze přidat i pár kapek citronové šťávy. Naneste ji na mozoly a nechte 20 minut působit. Nakonec místo vždy obruste pemzou a opakujte pravidelně, dokud obtíže nezmizí.

Rajčata

Velkým zázrakem jsou na mozoly i rajčata, respektive jejich dužina. Po rozkrojení plodu jí potírejte postižené místo, případně připevněte kousek dužiny a nechte působit celou noc. Ráno obklad odstraňte a náležitě omyjte. Opakujte každou noc.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.blog.mall.cz, www.jakzdrave.cz