Na plíseň nohou pomůže jedlá soda
Zdroj: Profimedia

Jak se trvale zbavit plísní v domácnosti? Stačí správně použít jedlou sodu

Plíseň. Je ohyzdná a ke všemu nebezpečná. Jak na stěnách v našich domovech, tak i na našich nohách. Dneska si povíme něco o způsobech, jak se jí jednoduše a levně zbavit pomocí jedlé sody.

Zdroje: www.express.co.uk, prima-receptar.cz

Najít plíseň můžete, dá se říct, asi všude. Na zdech, ve skříních, na zelenině, v botách i na našem těle. Někdy je i velmi prospěšná, například u sýrů. Hmm, takový ugrilovaný hermoš! Ale o takových plísních se dnes, bohužel, bavit nebudeme.

Plísně jsou všude a jsou nebezpečné. Pro nás, naše domovy, naše tělo. Plísně jsou všude a jsou nebezpečné. Pro nás, naše domovy, naše tělo. Zdroj: Profimedia

Doma je plíseň nepříjemným úkazem, se kterým byste měli ihned něco provést. Plísně produkují mnoho toxinů, které mají nepříznivý vliv na imunitní systém člověka a mohou „probudit“ některé nemoci. Astma, dýchací obtíže, bolesti hlavy, depresivní nálady nebo problémy se zažíváním, to vše můžou způsobit.

Nejdůležitější je – odhalit příčinu vzniku. Nejčastěji se asi setkáte s variantou, že je v místnosti moc vlhko. Nebo se na zdi sráží vlhkost, málo se větrá, je teplo až moc, máte špatná okna, ale i nedostatek světla. Odhalenou příčinu je nutno odstranit, jinak vás plíseň bude trápit i nadále. Někdy je řešení jednoduché, a někdy je to opravdový oříšek.

Jak na samotnou plíseň

1. Ocet + jedlá soda – tato kombinace je „zabijácká“. Ocet dokáže zničit přes 80 % plísňových spor a jedlá soda ho doplní o dezinfekci, absorpci zápachu a dokáže i nasát přebytečnou vlhkost.

Postup: Nalijte do lahve s rozprašovače bílý ocet a nastříkejte ho na zeď. Teď máte hodinku volna, můžete si třeba číst (pokus o vtip, ženy v domácnosti určitě chápou). Otřete napadenou zeď houbičkou a teplou vodou. Pokud je na zdi černota, připravte si další elixír. Smíchejte jednu lžičku jedlé sody a dva hrnky vody, opět v rozprašovači. Protřepte, aplikujte na černá místa a kartáčkem vydrhněte. Opláchněte teplou vodou.

2.  Samotná jedlá soda – vezměte si hadřík, jedlou sodu na něj a vtírejte do postiženého místa. Pokud je složitější se na místo dostat, lze použít i připravenou pastu (k jedlé sodě přimícháte trochu vody) nebo opět může na řadu přijít rozprašovač, v němž si smícháte vodu s jedlou sodou. Sodu nechte ve všech případech působit klidně dvě hodiny, poté zbytky sody a plísně seškrábněte kartáčkem.

Na plíseň nohou pomůže jedlá soda Na plíseň nohou pomůže jedlá soda Zdroj: Profimedia

Jak ulevit od plísně na nohou?

Plíseň jako plíseň! Tak ještě napíši pár vět i o té. Tu totiž můžete mít jedna dvě. Z bazénu, nesprávně zvolené obuvi, i zděděné genetické dispozice.

Někdo využívá lavor jen s jedlou sodou a horkou vodou, ve kterém si nechá 20 minut odmáčet nohy, ale je i o něco složitější postup. K němu budete potřebovat nejen jedlou sodu, ale připravte si i jablečný ocet. Do lavoru nalijte ocet, nechte nohy máčet 20 minut. Osušte, nalijte teplou vodu a opět máčejte 20 minut. Osušte a do lavoru přidejte jedlou sodu. A velké překvápko nakonec máčejte 20 minut.

Tyto dva postupy lze opakovat každý den.

A úplně nakonec, nepřijde Japonec, ale já vám přeji, ať se vám plísně vyhýbají! Kromě těch, které doma chcete.

Akční letáky