Popraskané koutky nezanedbávejte
Popraskané koutky a rty se objevují především přes zimu a také během větrného počasí, kdy kůže rychleji vysychá a je náchylná k popraskání. I když je koutek či prasklý ret poměrně maličké zranění, každý, kdo se s ním často potýká, ví, že se nevyplácí mávnout nad ním rukou. Pohyb úst totiž komplikuje hojení a mluvení či jezení. I úsměv může vyloženě bolet.
Problém vám představí také Dr. Eric Berg DC v tomto příspěvku ze svého YouTube kanálu, kde nabízí také celou řadu dalších videí.
Za popraskanými koutky mohou být alergie či péče o pleť
Myslíte, že pan doktor ve svém příspěvku něco zapomněl? I když vitamin B2 rozhodně s hojením kůže pomůže a preventivně také chrání proti popraskání kůže v okolí úst a rtů, typicky se objevují rozpraskané koutky také u alergiků, kterým se různé kožní problémy během zimního obdobní zhoršují.
Nicméně i pro alergiky platí, že vitamin B2 významně hojení urychlí. Proto je rozhodně dobré vyzkoušet jej, než se vrhnete na používání různých léčiv, mezi nimiž bývají často i kortikoidy.
Kromě užívání hormonální antikoncepce, kterou doktor Berg zmiňuje, mohou být příčinou jakékoli hormonální změny, ale také užívání dalších medikamentů, a to také antibiotik. Příčiny jsou tedy velmi pestré a není divu, že se popraskání vyskytuje napříč všemi věkovými skupinami i lidmi s velmi rozdílnými zdravotními problémy či životním stylem.
Za popraskáním totiž mohou být zlozvyky jako je olizování rtů či procedury jako trhání chloupků v obličeji, typicky v oblasti horního rtu a brady.
Co pomáhá na popraskané rty a koutky?
Mezi příčinami může být nejen deficit vitaminů skupiny B, ale také zinku a železa. Pokud se rozhodnete řešit problém doplňky stravy, sáhněte po b-komplexu nebo vitaminech a minerálech určených pro zdraví kůže.
U dětí bývá někdy snazší začít doplňkem stravy, protože b-komplex podporuje také chuť k jídlu. Díky zlepšení apetitu je pak jednodušší postupně přejít na potraviny, které jsou pestré a přirozeně bohaté na tyto vitaminy a nutriční látky.
Okolí úst a rty se rozhodně hodí také promazávat, a to nejen mastmi a krémy, ale loji a balzámy. Vybírejte například lékárenské i kosmetické výrobky obsahující Tea tree nebo konopný olejíček. V žádném případě však esenciální oleje nepoužívejte přímo na poraněné místo, jsou koncentrované a nesmí se použít bez ředění na kůži.
Běžně se stává, že dostanete někdy velmi různá doporučení v lékárně či poradně. Je třeba masti a léčiva vyzkoušet, ale hlavně zjistit, co je příčinou. Pokud se koutky nehojí, je nutné oslovit zdravotní specialisty a projít různými vyšetřeními.
Popraskané koutky totiž souvisí i s řadou dalších onemocnění. Někdy hojení komplikuje plíseň nebo kvasinková infekce, ale může jít i o příznaky onemocnění zažívacího traktu. Popraskané koutky totiž provází například celiakii, ale také Crohnovou chorobu či diabetes.
Zdroje: prozeny.cz, tema.ceskaordinace.cz