Nevzhledné skvrny na pokožce mohou mít několik důvodů. Buď za ně může slunce, nedostatek pigmentu nebo dokonce špatná játra. My vám poradíme, jak se fleků na pokožce zbavit, záleží totiž na důvodu jejich vzniku.

Začneme bílými skvrnami, které se mohou na těle vyskytnout kdekoliv. Barva kůže je tvořena melaninem, a pokud dojde k poruše tvorby tohoto pigmentu, na pokožce se mohou vyskytnout menší či větší skvrny bílé barvy. Někdy však mohou být i tmavé. Pokud se obáváte, že je nepoznáte od pih či jiných kožních znamének, tak mějte na paměti, že tyto skvrny nikdy nevystupují z kůže.

Skvrny na pokožce mohou být různého původu

Skvrny na pokožce mohou vznikat třením, chemickými látkami, užíváním léků, UV zářením, metabolickými poruchami, nemocnými játry nebo špatnými žlučovými cestami. Také ale může jít o poruchu nervového systému, hormonální nerovnováhu, infekci, ale i o dědičné pigmentové poruchy. Ty se většinou objevují u lidí se světlou pletí a vlasy.

Nyní se pojďme podívat na konkrétní skvrny:

  • Začneme u Tinea versicolor, což jsou bílé, růžové, červené a hnědé skvrny, které jsou nápadné především na tmavé pokožce a postupem času se mohou zvětšovat.
  • Ekzém se zase vyznačuje červenou svědivou vyrážkou s vyvýšenými puchýřky. Ekzém může obsahovat bílé skvrny nebo flíčky.
  • Vitiligo vzniká, když kožní buňky přestanou tvořit melanin. To je pigment dodávající barvu kůži, vlasům, ale i očím. Pokud ho nemáte, objeví se na vaší pokožce bílé skvrny.
  • IGH neboli idiopatická gutátní hypomelanóza se projevuje malými bílými skvrnkami na kůži. Vznikají na místech, která byla vystavena silnému slunečnímu záření. Jde především o ruce a nohy.
  • Zapomenout nesmíme ani na Pityriasis alba. Toto onemocnění tvoří růžové a mírně šupinaté plošky na bradě a tvářích. Ty mohou mít kulatý, oválný i nepravidelný tvar. Na dotek jsou suché a hrubé. Většinou zmizí samy nebo časem vyblednou.
  • Poslední si představíme vzácné onemocnění s názvem Lichen sclerosus. To postihuje buď mladé nebo naopak staré lidi. U žen se jedná o bílé skvrny v okolí konečníku a vulvy, u mužů zase o předkožku penisu. Najít je ale můžete i jinde.

Jak odstranit skvrny na pokožce? Fungují babské rady

Na video, jak odstranit skvrny na pokožce, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Na některé typy skvrn léčba neexistuje, ale na jiné ano. Účinnost některých přírodních prostředků na pigmentové skvrny potvrzují i vědecké studie.

  • Rozhodně stojí za zkoušku citrón, alespoň dvakrát denně si omyjte pleť jeho šťávou.
  • Smíchejte lžičku jogurtu s lžičkou medu a naneste na pokožku. Nechte půl hodiny působit a pak opláchněte.
  • Také gel z listů aloe vera obsahuje látky, které odlupují odumřelé buňky.
  • Skvělým pomocníkem je podmáslí, které se doporučuje k odstranění pigmentových skvrn. Obsahuje totiž kyselinu mléčnou, která odstraňuje sluncem poškozená místa.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, www.youtube.com, www.jakzdrave.cz