Zbavte se škytavky!
Zdroj: Profimedia

Babské rady, jak se zbavit škytavky během půl minuty

Způsoby, jak se zabavit škytavky, jsou některé skutečně nápadité. I když škytavka většinou odezní sama, může být někdy velmi nepříjemná. Vyzkoušejte, který způsob pomůže vám. Opravdu je z čeho vybírat. Triků jak se zbavit škytavky jsou totiž tucty.

Škytavka vychází z bránice

Podráždění nervu bránice a její následné rytmické stahy, jsou přesně to, co nazýváme škytavkou. Díky stahům nasávají plíce vzduch velmi rychle a ten vychází ven přes stažený sval hlasivek, díky čemuž je škytání provázené i hlasitým zvukem.

Škytání většinou zdraví nepoškozuje

Škytání většinou odezní samo, a pokud netrvá příliš dlouho, není ani nijak zdraví škodlivé. Jestliže škytáte déle než dva dny, pak je vhodné navštívit lékaře. Vyhledejte odbornou pomoc také v případě, že je škytání až bolestivé či působí další průvodní nepříjemné stavy jako zvracení, krvácení nebo problematické dýchání. Medicína léčí škytání sedativy, zatímco babské rady jsou všeho druhu. Většinou jde o snahu přerušit rytmické stahy zadržováním dechu nebo polykáním, tedy konzumací vody nebo potravin. Víte, čím si lidé doma léčí škytavku?

Škytavku může odstartovat nejen vypití většího množství tekutin, ale také stres. Škytavku může odstartovat řada podnětů, které si často ani neuvědomujeme. Zdroj: Nicoleta Ionescu / Shutterstock.com

Jak se zbavit škytavky? Vyzkoušejte jeden z triků!

Věda zatím nepotvrdila žádný z triků, které si lidé vzájemně doporučují. A někdy jsou to opravdu perly!

  • Dýchejte do papírového sáčku. Ale jen do okamžiku, než začnete pociťovat malátnost. Z lékařského hlediska se zdá být tato metoda nejrozumnější.
  • Vypijte rychle sklenici vody. Někteří doporučují vypít vodu v předklonu. Patrně proto, aby byla bránice stlačená.
  • Na stejném principu funguje i zadržení dechu a trojí polknutí.  
  • Chytněte se a jazyk.
  • Snězte lžíci burákového másla nebo medu. Pomalé polykání sladké a lepivé hmoty by mělo pomoci stimulovat nerv, který souvisí právě s bránicí.
  • Ze stejného důvodu se doporučuje také dát pod jazyk a nechat rozpustit lžičku cukru nebo soli. Rozhodně vyzkoušejte raději krystalový cukr. Nejde totiž o chemické složení, ale o pomalu se rozpouštějící krystalky, které by měly nerv dostatečně podráždit, aby škytání ustalo.
  • Dráždění nervových zakončení v uších prý také pomáhá. Zacpěte si uši prsty a semkněte ústa. Za chvilku by mělo škytání přestat.
  • Náhlý šok, polechtání, ale i rozčílení mohou se škytavkou pomoci. Aniž bychom si to uvědomovali, nečekaná reakce těla na různé podněty může ukončit i škytání.
  • Ze stejného soudku je i trik, při němž se má škytající soustředit na ostří nože namířené proti své tváři. Takové způsoby ale raději nezkoušejte.  

Možná si vzpomínáte, jak vás babička jako dítě nutila kloktat slanou vodu. A věděla proč. Nejznámější triky radí zadržet dech nebo rychle vypít sklenici vody.  Zdroj: profimedia.cz

Zdroje: https://www.webmd.comhttps://cs.wikipedia.orghttps://vitalitis.cz

Akční letáky