Zdroje: www.rehabilitace.info, program.allyoucanface.com

Proč vznikají v okolí rtů vrásky?

Také vrásky kolem rtů mohou mít řadu příčin, včetně stárnutí, slunečního záření, kouření, dehydratace a dalších. Stárnutí je pravděpodobně nejčastější příčinou, protože s věkem se kůže stává méně elastickou i méně schopnou obnovit se po poškození.

Nicméně na vzhledu pokožky se také promítá poškození od sluníčka a opalování. I to může způsobit vrásky, zejména pokud se člověk často vystavuje přímému slunci bez ochranného opalovacího krému.

I kouření je nevhodné, protože tabákový kouř může poškodit kůži a způsobit její stárnutí. A pak je tu také dehydratace, protože suchá kůže je více náchylná k poškození a vráskám.

Kromě těchto faktorů můžou také hrát roli genetické predispozice, hormonální změny a životní styl včetně stravy a úrovně stresu. Na různé části obličeje, a tedy i na rty a okolí úst se doporučuje cvičení obličejové gymnastiky neboli jógy.

Dá se něco dělat s vráskami kolem rtů?

Chcete-li si naučit cviky proti vráskám v okolí rtů, podívejte se na toto krásně zpracované video, kde vám autorka představí celou řadu užitečných způsobů procvičování:

Zdroj: Youtube

Kde se vzala obličejová jóga?

Cvičení svalů obličeje má dlouhou historii, která má patrně počátky ve starém Egyptě. I když nebyly cviky součástí vypracovaného plánu, už odedávna se čas od času objevili obdivovatelé tohoto způsobu práce s obličejem, kteří se ve své době vždy snažili informovat více či méně úspěšně i své široké okolí.

Můžete se tak setkat s tvrzením, že těmito cviky se zabývali nejen Egypťané, ale také Indové cvičící hatha jógu, Anne Ninon de L’Enclosová mecenáška žijící v 17.století, později také Sanford Bennet nebo Elinor Glynová či Jack Lalanne. V posledních několika dekádách se však touto metodou proslavila především Fumiko Takatsu. Paní Fumiko měla tvář poznamenanou úrazem při autonehodě a svým cvičením vrátila obličeji nejen symetrii, ale také mladistvý vzhled.

Na českém internetu se můžete také setkat s výrazem obličejová gymnastika. Je to jen jiný výraz pro ve světě známější obličejovou jógu, která, stejně jako rehabilitační cviky po úrazech, trénuje svalstvo, zlepšuje elasticitu pokožky a tím pádem také redukuje vrásky.

Jak začít s obličejovou jógou?

Pokud nemáte s obličejovou jógou nebo také gymnastikou zkušenosti, zde je několik tipů, jak začít.

  • Před cvičením si umyjte obličej a vlasy, abyste měli příjemný pocit po celou dobu cvičení.
  • Cvičte před zrcadlem pomalu a věnujte pozornost tomu, jak cítíte svaly obličeje při cvičení.
  • Dbejte na správné držení těla při cvičení. Posaďte se rovně a udržujte zápěstí na úrovni ramen, abyste snížili napětí v zápěstích a ramenou.
  • Používejte lehký tlak při cvičení, abyste nepoškodili svaly obličeje.
  • Dbejte na dostatečné množství tekutin po celý den, aby byla vaše pokožka hydratovaná a zdravá.

Další způsoby odstranění vrásek kolem rtů

Kromě obličejové jógy existuje několik dalších způsobů, jak se pokusit odstranit vrásky kolem rtů. Jedním z nich je pravidelná péče o pleť, která zahrnuje používání kvalitních hydratačních krémů a séra s obsahem retinolu nebo kyseliny hyaluronové. Tyto látky mohou pomoci zlepšit strukturu pokožky a snížit viditelnost vrásek. Další možností jsou procedury v salónech krásy, jako je chemické peeling, mikrodermabraze nebo laserová terapie. Tyto metody mohou být účinné při odstranění vrásek a zlepšení textury pokožky kolem rtu, ale měly by být prováděny odborníkem. Nezapomínejte také na prevenci. Kvalitní sluneční ochrana pomáhá chránit pleť před poškozením UV zářením, což může urychlit tvorbu vrásek. Dále je důležité dodržovat zdravý životní styl, včetně vyvážené stravy, dostatečného spánku a dostatečného pitného režimu.

Související články