Umíte pečovat o obličej?
V různých dobách a různých kulturách se používaly všelijaké postupy a recepty, jak se o pokožku starat a nejinak se šíří zaručené rady mezi lidmi i po internetu také dnes. Jedni radí nepoužívat nic než vodu. Jiný doporučuje čistit do hloubky a následně vyživit pleťovým máslem. Obličej ani jiné části kůže nejsou podlaha, kterou je potřeba rýžákem vydrhnout do běla, vytřít a vysušit.
Je péče o obličej náročná? Vyžaduje důsledné dodržování a sadu přípravků, bez kterých se nedá žít? Určitě by bylo hezké mít všechno to zajímavé zboží z reklam, ale obličeji spíš svědčí střídmost. Ani moc, ani málo, ani horko, ani zima. Všeho tak akorát a s rozumem.
V tomto příspěvku z YouTube kanálu Marty Dřímal Ondráčkové se můžete přiučit, jak si ráno počínat, aby byl váš obličej jako nový. Stačí k tomu jen dvě minutky vašeho času.
Jak a kdy mýt obličej?
Výběr správného čisticího prostředku je základ. Každý z nás má ale různé představy o tom, co je cílem a také disponuje různou pletí. Obecně se však doporučují jemné čistící prostředky bez alkoholu a parabenů, které nebudou pleť vysušovat.
Doporučit lze čistící prostředky na bázi gelu pro mastnou pleť a krémy pro suchou pleť. Než prsty aplikujete čistidla, umyjte si vždy ruce a samozřejmě kartáčky, houbičky či tampónky používejte vždy čisté.
Spory někteří vedou i o tom, jak teplá či studená má být voda. Zdá se, že střídání teplot při sprchování a otužování mohou prospět naší imunitě, ale pro pokožku a její mytí se zdá být nejlepší voda vlažná. Jednoduše tak akorát. Horkou vodou příliš rozšíříte póry, studenou lze různá líčidla nebo špínu špatně smýt.
Mytí obličeje čistou vodou nepředstavuje problém, i když ho budete provádět několikrát denně. Rozhodně tak učiňte, pokud se hodně potíte, ať už kvůli horkému počasí, pobytu v sauně nebo výšlapu na vysoký kopec.
Pokud však jde o čištění pleti, pravidelně jednou či maximálně dvakrát denně použijte čistící prostředky. Ideálně alespoň večer, kdy pleť zbavíte nejen případných líčidel, ale také prachu a potu. Nicméně, pleť můžete jemně čistit také ráno.
Pozor na kosmetiku i na ručník
Používání malého množství čistící kosmetiky není nějaké urputné škudlení, ale správný postup, jak zacházet s těmito prostředky. Čím více, tím lépe rozhodně neplatí ani v mytí pokožky.
Tyto kosmetické čistící prostředky mohou být sebelepší a s různými výtažky a vonnými přírodními látkami, přesto by neměly na pokožce zůstávat déle a vždy je potřeba veškeré zbytky dobře opláchnout čistou vodou. Dodržujte časy působení doporučené výrobcem!
Ručník není abrazivním nástrojem. K tomu slouží pleťový peeling. Proto má být ručník na otření tváře měkký, čistý a savý. Tvář nikdy zbytečně nedřete. Ani ony zmiňované peelingy se nemají používat příliš často.
Zdroje: aad.org, healthline.com, byrdie.com