Mnoho lidí má jedno společné přání. Žít zdravý a dlouhý život. Je však potřeba pro to také něco udělat. Koneckonců život máte z velké většiny ve vlastních rukou a je jen na vás, jak se k této zodpovědnosti postavíte. Všichni asi znáte klasické návyky, které vám život prodlouží. Patří mezi ně jíst zdravě, pravidelně cvičit a udržovat své tělo v kondici, nekouřit a nepít nadměrné množství alkoholu. To je všechno samozřejmě důležité a na vaše zdraví to má velikou váhu. Podívejte se ale, co více můžete udělat, abyste žili zdravě, dlouho a navíc šťastně.

Přednášku o dlouhověkosti najdete ve videu z Youtube kanálu Petr Ludwig / Konec prokrastinace [CZE]:

Zdroj: Youtube

Návyky dlouhověkosti

První návyk vás možná překvapí, jelikož si lehce protiřečí s pravidlem proti alkoholu. Zároveň také jednoznačně mnohé z vás potěší. Pijte víno. Lidé, kteří se dožívají úctyhodného věku ve velké většině pijí alespoň sklenku vína denně. Samozřejmě to nesmíte přehánět, jelikož nadměrné množství alkoholu vám k dlouhému životu opravdu nepomůže. Ale například v Itálii je pití vína na denním pořádku. Dožívají se vysokého věku? Ano. A jsou šťastní? Opět ano. Takže na tom asi něco bude.

Další důležitý návyk, který je dobré si osvojit, je přirozený pohyb. Toto pro vás bude opět překvapujícím faktem, ale lidé, kteří se dožívají toho nejvyššího věku necvičí, nechodí do fitka a nepraktikují jógu. To ale neznamená, že nejsou aktivní. Přirozená aktivita a cvičení jsou totiž dvě rozdílné věci. Při cvičení jsou velice namáhány vaše svaly, a když cvičíte pravidelně a hodně namáháte tělo, je větší pravděpodobnost, že vám svaly ochabnou a ve stáří budete mít problémy s klouby a podobně. Proto místo posilovny choďte na procházky a dopřávejte si čerstvý vzduch bez větší fyzické námahy.

Tři zlatá pravidla

Udržovat si dobrou kondici a starat se o svůj zevnějšek je samozřejmě nesmírně důležité. Pro dlouhověkost však existuje ještě něco důležitějšího, a to je váš duch a vaše mysl. Musíte se starat také o své mentální a psychické zdraví. Bez štěstí se dlouhý život žít zkrátka nedá. Proto by vaším prvním návykem mělo být stanovení cílů a smyslu. Neznamená to, že se z vás musí stát filozofové, kteří hledají smysl života. Ale je dobré si stanovit životní cíle, kterých se budete na své cestě držet a snažit se jich dosáhnout. Věnujte pozornost svým snům, a vždy, když nějakého dosáhnete, vymyslete si nový.

Další radou je ze života eliminovat co nejvíce stresu. Stres je v poslední době úplně všude a je přenášen i na nejmladší generace, které kvůli němu přestanou být dětmi již ve velice útlém věku. Proto si dopřejte chvíle relaxu, kdy nic neřešíte a jen si užívejte příjemný okamžik. Stres se k vám poté tak lehce nedostane. Poslední pravidlo je velice důležité a lehce sentimentální. Mít po boku dobré přátele. Na cestě životem není nikdo sám. Proto si vybírejte takové lidi, kteří si vás zaslouží a chovají se k vám s respektem. Rodinu si člověk nevybírá, ale přátele ano. A na vaší cestě životem je potřeba mít opravdu dobré přátele.

Související články

Zdroje: www.vitalvibe.eu, www.codeoflife.cz