Jak sklízet třezalku a připravit hojivý třezalkový olej na popáleniny?
1. 7. 2018

Jak sklízet třezalku a připravit hojivý třezalkový olej na popáleniny?

Slunovrat již pominul, ale třezalka, jedna ze svatojánských bylinek, postupně rozkvétá stále. Můžeme ji pěstovat i na zahradě, sklízet a její léčivou sílu využít nejrůznějšími způsoby.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) roste a kvete na výslunných, sušších loukách, stráních a mezích. Protože jde o pohlednou léčivou rostlinu s pěknými žlutými květy a svěže zelenými listy, vyplatí se ji pěstovat na bylinkové zahrádce, v květinové louce nebo štěrkovém trvalkovém záhonu. Je odolná a nenáročná, stačí jí propustná půda a slunné místo.

příprava třezalkového oleje

Sklizeň

Seřezáváme nať, nejlépe její svrchní část (20-30 cm) v období květu, což znamená v průběhu téměř celého léta. Pokud ji chceme uschovat do zásoby pro přípravu nálevu, je třeba ji důkladně usušit a uchovat na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.

Třezalkový olej na popáleniny

  • Třezalkový olej je výborným prostředkem hojící popáleniny (i sluneční), drobné oděrky, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky.
  • Připravíme jej luhováním čerstvé nasekané třezalkové nati v oleji lisovaném za studena (slunečnicovém, olivovém, sezamovém, či madlovém).
  • Ve skleněné lahvi necháme třezalku zalitou olejem stát slunci a v teple alespoň tři týdny. Barviva v třezalce obsažené olej zbarví do červena.

 

Hotový třezalkový olej se zbarví do červena

Tajemství účinku

Kvetoucí nať obsahuje celé jedno procento (to je vzhledem ke koncetraci a síle silic opravdu hodně) léčivé silice s flavonovým glykosidem hyperosidem. Silice se nacházejí v průsvitných tečkách na listech, po nichž třezalka dostala jméno. Dále se v nati nachází cenný rutin, flavonoid kvercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin (koncentruje se v červených tečkách na jinak žlutých květech), pryskyřici.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS