Pokud patříte mezi jedince, kteří svou práci vykonávají vsedě, měli byste zpozornět. Vaše záda totiž ve skutečnosti trpí a potřebují vaši péči, abyste zbytečně brzy neskončili v rukou lékařů. A mnohdy jako účinná prevence stačí docela málo, tajemství však tkví v pravidelnosti. A dokonce při tom nebudete muset opouštět nejen pracoviště, ale v jednom případě ani svou židli.

Jak cvičit pro zdravá záda se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Posture Ellie:

Zdroj: Youtube

Špatné držení těla

Bolestmi zad trpí v současnosti vysoké procento lidí a zpravidla za to mohou špatné každodenní návyky. Nejde pouze o dlouhé sezení a koukání do počítače, ale i dlouhodobé stání, držení mobilu či nošení kabelky přes stejné rameno. Jedná se vždy o situaci, kdy je naše tělo v nerovnováze a nakřivo.

Nepříjemné následky

Meghan Markowski, fyzioterapeutka z Harvardu, k této problematice dodává: „Držení těla ovlivňuje náladu, spánek, únavu a zarovnání čelistí. V zásadě bychom proto měli brát své držení těla velmi vážně a zlepšovat ho, kdekoli to jde.“

Bohužel se špatné držení těla stává naší přirozeností a postupně dochází k poškození struktury páteře a bolestem zad. Jsou však způsoby, kterými můžete těmto nepříjemnostem předcházet a případným potížím se vyhnout. Co tedy můžete pro svá záda udělat?

Nastavte si správně židli

Pokud musíte trávit dlouhý čas vsedě, je důležité, abyste seděli rovně. Záleží nejen na vašem správném držení těla, kdy byste měli mít rovná záda s hlavou vzpřímenou a zcela určitě byste se neměli hrbit a předklánět. Stejně tak byste měli myslet na uvolněná ramena, která máme tendenci přitahovat k uším. Nohy od kolen dolů byste měli mít vždy v úhlu 90 stupňů. S tím souvisí i správné nastavení židle, na které trávíte podstatnou část dne. Chodidly byste se měli pevně opírat o zem. Využijte také možnosti nastavení přítlaku zádové opěrky a občas se na židli “pohoupejte”.

Vstaňte a projděte se

Pokud je tělo unavené, má sklony ke špatnému držení těla, proto byste měli občas měnit polohu. Nejlepší je vstát, lehce se protáhnout a projít. Myslete při tom i na správné dýchání a klidně se chvíli hluboce prodýchejte.

Zacvičte si ze židle

Několikrát za den můžete dokonce cvičit i tak, že se ze židle nezvednete. Jedná se o jednoduchý cvik, který zvládne každý a díky němu si krásně protáhnete celá záda i vsedě. Budete vlastně „twistovat“, což vám uleví od případných bolestí, nebo půjde o účinnou prevenci. Bonusem vám bude i lepší trávení.

Posaďte se rovně na židli, srovnejte pánev a po celou dobu cvičení by měla kolena a chodidla směřovat dopředu. Pak položte pravou ruku na koleno levé nohy a otočte se ve směru za pravou rukou, jak vám to jen půjde. Pravidelně při tom dýchejte a stlačujte lopatky dozadu. Měli byste cítit malé pnutí od beder až po horní část zad. Pak cvik opakujte na druhou stranu stejným způsobem.

Související články

Zdroje: www.huffingtonpost.co.uk, www.zidlevasina.cz, www.idnes.cz