Vysoký cholesterol představuje pro mnoho lidí vážné zdravotní riziko. Naštěstí lze kromě léků využít i další způsoby, kterými je možné hladinu cholesterolu snížit.

Jedním z nich je úprava jídelníčku a stravovacího režimu, což zahrnuje konzumaci určitých potravin v optimální dobu. Změna stravy a životního stylu vám může významně pomoci snížit nejen hladinu cholesterolu, ale i zlepšit celkové zdraví.

Chcete znát 5 potravin, které vám mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu TODAY:

Zdroj: Youtube

Rozpustná vláknina

Do pravidelného jídelníčku byste měli zcela jistě zařadit rozpustnou vlákninu, která je obsažená v ovesných vločkách, celozrnných výrobcích a luštěninách. Váže cholesterol v trávicím traktu a brání jeho vstřebávání do krevního oběhu. Rozpustná vláknina cholesterol znatelně snižuje přibližně po čtyřech týdnech.

Ovoce a zelenina

Zcela jistě také jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, v tomto případě se nemusíte nijak omezovat. Jedná se kromě vlákniny i o dokonalý zdroj důležitých vitamínů a živin. Snížíte tak nejen svůj cholesterol, ale také možné riziko srdečních onemocnění.

Koření a bylinky

Ke snížení nezdravého cholesterolu vám prospějí i čerstvé bylinky. Lze s nimi doplnit běžně používanou sůl a pepř. Vysoké hodnoty cholesterolu výborně snižuje kurkuma, zázvor, ale i česnek. Stejně tak oregano, šalvěj, máta, tymián, hřebíček a nové koření.

Nenasycené tuky

Vyhýbejte se potravinám s obsahem nasycených tuků a dejte raději přednost těm s nenasycenými. Patří mezi ně oblíbené avokádo, olivy, ořechy a tučné ryby. Obsažené omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat LDL (špatný) cholesterol a zvyšovat HDL (dobrý) cholesterol.

Sója

Dalším bojovníkem proti cholesterolu je sója. Konzumujte ji co nejméně zpracovanou, a proto si vařte pokrmy přímo ze sójových bobů nebo sójového mléka. Obsahují izoflavony, které snižují LDL cholesterol.

Zelený čaj

Výrazně snižuje hladiny nezdravého cholesterolu i pravidelné popíjení zeleného čaje. Navíc se jedná i o účinnou prevenci před srdečními chorobami, včetně infarktu.

Kdy je ten správný čas?

Podle odborníků na snížení cholesterolu není jedno, kdy uvedené potraviny konzumujete. Začněte zdravě hned po ránu s ovesnými vločkami s ořechy a semínky a kousky ovoce. Na noc je potřeba cholesterol snížit a zdravou večeři může představovat ryba s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a zelenina.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.novinky.cz, www.prozeny.cz