Normální hladina cukru v krvi se pohybuje od 4 do 5,5 mmol/l. Jakmile překročíte tento limit, hrozí vám, že tělo nedokáže přemíru cukru „popasovat“. Začne vyrábět méně hormonu inzulinu, který funguje jako „policajt“, který hlídá hladinu cukru v krvi. A výsledek? Diabetes, tedy lidově řečeno cukrovka. Onemocnění se často ohlásí nadměrným pocením, větší žíznivostí, rozostřeným viděním, suchem v ústech a častým močením.

Autor videa Bílý cukr vám vysvětlí, jak vyřešit náhlou hypoglykemii. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Pozor na neléčenou cukrovku

Pokud se cukrovka neléčí, může vést k různým zdravotním komplikacím jako je poškození cév (týká se hlavně očí, ledvin a dolních končetin) a poškození nervů (zejména senzorických a autonomních funkcí). Abyste se vyhnuli těmto rizikům, zahrňte do svého životního rytmu těchto sedm věcí:

Vsaďte na bílou moruši

Podle odborníků je bílá moruše nejlepší bylinkou na snížení krevního cukru. Obsahuje alkaloid DNJ, který reguluje hladinu cukru v krvi. Morušovník zároveň podporuje činnost trávicího systému a přispívá k hubnutí, což oceníte i v případě, že držíte dietu. Použití: 1 lžičku sušených listů morušovníku zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Poté čaj vypijte.

Dodržujte pitný režim

Pitný režim je extrémně důležitý. Nejenom, že napomáhá k očistě těla od toxinů, ale hlavně snižuje krevní cukr. Optimální je vypít dva litry tekutin denně. Ideální je čistá voda (případně ochucená citronovou šťávou), neslazené minerálky, bylinkový nebo zelený čaj.

Redukce pečiva a doslazovaných výrobků

Většina Čechů sází na pečivo jako na rychlé jídlo, když je hlad. Vy ale tuto chybu nedělejte… Naopak, snažte se ze svého jídelníčku ubrat všechny mňamky z bílého pečiva (housky, vánočky, briošky),  ale také všechny doslazované produkty jako jsou džusy, salátové zálivky, kečup, ovocné jogurty a další. Snížíte tím nejen svůj krevní cukr, ale také svou hmotnost!

Dejte si do těla

Pohyb přirozeně zvyšuje citlivost buněk na hormon inzulín, který drží ochrannou ruku nad navýšením cukru v krvi. Odborníci doporučují praktikovat takzvané „cvičební svačiny“, které spočívají v tom, že po každých 30 minutách sezení si uděláte pauzu na lehkou chůzi, dřepy nebo zvedání nohou. Ideální formy cvičení při zvýšeném cukru v krvi jsou také vzpírání, rychlá chůze, jízda na kole, tanec, turistika nebo plavání.

Jezte vlákninu

O vláknině se ví, že zpomaluje trávení a tím pádem i snižuje hladinu cukru v krvi. Odborníci proto doporučují jíst pravidelně zeleninu a alespoň pětkrát týdně zahrnout do jídelníčku luštěniny nebo celozrnné pečivo.

Dopřejte si borůvky

Jsou plné vitaminu C a také ideálním dopingem pro oči. Řeč je o borůvkách, které mají nízký glykemický index a podporují snížení hladiny krevního cukru. Můžete je konzumovat čerstvé i sušené. Hodí se i coby ovoce do bílého jogurtu. Jezte je po hrstech!

Buďte v pohodě

Stres je jedním z mnoha stimulátorů krevního cukru. Proto se snažte zachovat klidnou hlavu. Ve vypjatých momentech si udělejte krátké dechové cvičení (několik hlubokých nádechů a výdechů) nebo si poslechněte relaxační nebo klasickou hudbu (nejlépe něco od W.A. Mozarta), která působí dobře na psychiku. Antistresově působí i pohyb, četba knih, láskyplné objetí nebo mazlení s domácím mazlíčkem.

Související články

Zdroje: www.blendea.cz, www.drmax.cz