Potíže s vysokým tlakem sužuje 40 % Čechů, a bohužel stále v nižším věku. Hypertenze je pro lidský organismus riziková, hlavně pokud je tento stav setrvalý. Proto je vždy potřeba řešit situaci včas, a zcela určitě být i pod lékařským dohledem. Jakmile dosahují opakovaně hodnoty tlaku nad 140/90, srdce je nadměrně zatížené a dochází k aterosklerotickým procesům. V tuto chvíli hrozí nebezpečí infarktu nebo mozkové mrtvice. Jak a čím můžete pozitivně ovlivnit správný tlak?

Chcete znát akupresurní body na tlak, imunitu a oběhový systém? Podívejte se na YouTube video na kanálu:

Zdroj: Youtube

Vsaďte na DASH dietu

Co zkratka DASH vlastně znamená? Dietary Approaches to Stop Hypertension je způsob stravování se správným výběrem potravin, což účinně snižuje vysoký tlak. Jedná se tedy i o prevenci před srdečními nemocemi. V žádném případě se nejedná o žádnou nepříjemnou a drastickou dietu, při níž byste hladověli. Naopak jedná se o lékaři doporučený stravovací plán. DASH dieta je naprosto přirozená díky konzumaci zdravých potravin a vyloučení těch nevhodných.

Jídelníček je komplexní, pestrý a zdravý

Kvalitní jídelníček by se měl skládat z 6 až 8 porcí celozrnných výrobků. Pravidelně byste měli konzumovat obilné vločky, celozrnné těstoviny, 4 až 5 porcí ovoce a zeleniny, rýži, chléb, 2 až 3 porce nízkotučných nebo netučných mléčných výrobků a stejné množství zdravých olejů a tuků. A to během jednoho jediného dne. Během týdne byste neměli zapomenout ani 4 až 5 porcí ořechů, semínek a luštěnin, 1 až 2 porce libového masa, drůbeže nebo ryb či mořských plodů. Vyhněte se ale červenému masu!

Jde o životní styl

Pokud chcete opravdu dosáhnout zlepšení stavu, mějte na paměti, že se nejedná o krátkodobou dietu, ale o celkovou změnu ve stravování. Sympatické je, že nemusíte počítat žádné kalorie, jen jíst zdravé potraviny a samozřejmě ve správné míře.

Akupresura

Snižovat krevní tlak pomáhá také stimulace některých reflexních bodů. Akupresura dokáže tělo celkově uvolnit a zmírnit potíže.

Masáž bodu Li4 neboli He-gu

V klidu se usaďte a zklidněte a následně roztáhněte na ruce palec a ukazováček. Palcem druhé ruky začněte přejíždět přes malý vystupující sval, který má tvar trojúhelníku, a to až nakonec, kde místo stlačte. Tento pohyb opakujte po dobu 10 minut a na reflexní bod, vždy stiskněte na 1 minutu.

Kde Li4 najdete

Akupresurní bod najdete na vnitřní straně dlaně, v jamce mezi palcem a ukazovákem, na úrovni středu druhé záprstní kosti.

Související články

Zdroje: www.aarp.org, www.vinmec.com, www.aazdravi.cz