Sluch je jedním z pěti lidských smyslů, o který byste měli za každou cenu pečovat. Nezhoršuje se totiž pouze s přibývajícím věkem, ale negativní vliv má na něj také okolní hluk. Každý člověk, který nemá žádné sluchové postižení, by však měl slyšet zvuk v hladině 8 000 Hz. Čím vyšší dekáda věku, tím se slyšitelná hladina zvuku snižuje o tisíc hertzů. Jak jste na tom vy?

Otestujte si svůj sluch podle následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Milovníci hudby pozor

Podle lékařů nenávratně poškozuje sluch hluk o hladině vyšší jak 70 decibelů trvající 12 hodin. Pokud jste rádi chodili, nebo ještě chodíte, na různé koncerty a diskotéky, za nedoslýchavostí či nitroušní šelestí můžou stát právě ony společenské akce. Hladina zvuku v blízkosti zvukových aparatur může dosahovat až neuvěřitelných 125 decibelů, a to už je pro sluch opravdová zátěž.

Posloucháte hudbu ze špuntových sluchátek? Měli byste je raději nahradit těmi přes hlavu, jelikož jsou pro vaše uši vhodnější. Ani si nepouštějte hudbu příliš nahlas a dopřávejte uším pauzu po každých 30 minutách poslechu.

Zhoršení sluchu nemocemi

Přirozenou ztrátu sluchu má na svědomí fyziologické stárnutí ušního aparátu. Negativní vliv na sluch však mají také nedoléčené či prodělané nemoci, jako jsou virové infekce, cukrovka nebo ateroskleróza. Prvotním signálem zhoršeného sluchu může být například zvyšování zvuku u televize.

Hluk na ulici

Váš sluch může poškodit i obyčejná procházka po městě. Rušné silnice, projíždějící vlak, stavební stroje a další faktory negativně působí na lidské uši. Chránit si svůj sluch můžete pěnovými špunty, které dokážou spolehlivě utlumit vnější hluk až o 39 Hz. Pokud si je však nasazovat nechcete, vydejte se raději do přírody, kam městský hluk nedosáhne.

Dopřejte sluchu odpočinek

Pokud se nacházíte celý den v hluku, dopřejte uším tichý odpočinek. V autě nezapínejte rádio a doma mějte vypnutou televizi. Vezměte si oblíbenou knížku nebo časopis a v naprostém tichu odpočívejte. Alespoň 30 minut ticha pomůže uši zregenerovat po náročném dni.

Zelená zelenina pomůže

Zdravá strava má tolik výhod, že zahrnuje i ochranu sluchu. Zařaďte proto do svého jídelníčku potraviny s dostatkem antioxidantů a nenasycených tuků, které jsou obsaženy především v brokolici, kapustě, špenátu, avokádu nebo v ořechách.

Související články

Zdroje: zoom.iprima.cz, earplugs.cz, novinky.cz