Planá růže šípková (lat. Rosa canina) je skromný a půvabný trnitý keř, rostoucí často na okrajích pastvin či lesů. Jeho plody jsou červené a lesklé šípky ve tvaru váziček, v jejichž středu se nacházejí žlutá jadérka a jemné chloupky.

Vitamínová bomba plná minerálů

Šípky jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Důležitý je zejména vitamin C. Ve 100 g šípků je ho přibližně 200 až 500 mg, což je desetkrát více než v citronech. Díky němu červené plody posilují obranyschopnost a působí proti infekčním onemocněním. Zároveň pomáhají zpevňovat cévy, ulevují při bolestech žil, pozitivně ovlivňují srážlivost krve, nachlazení, zlepšují zásobování těla kyslíkem a udržují schopnost soustředit se.

Kromě vitamínu C obsahují šípky i množství karotenů - provitaminů A. Současně jsou nabité i vitaminy B1 a B2, které se podílí na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Najdete v nich i kombinaci vápníku a rutinu, která je součástí léků, například proti onemocnění dásní. Drahocenné červené plody obsahují nejen kyselinu jablečnou a citronovou, ale také draslík, sodík, fosfor, železo, vápník nebo hořčík. Kromě toho mají šípky skvělý detoxikační účinek, zlepšují krvetvorbu, podporují správný růst kostí a působí proti problémům s trávením. Jednoduše samá pozitiva, šípek je prostě malý nenápadný zázrak.

Není nad nápoje z šípku, pijte je pravidelně!

Nastala doba, kdy je obzvláště nutné budovat si silnou obranyschopnost těla a obyčejný šípek vám v tom ohromně pomůže. Zároveň s přicházejícím podzimem funguje jako bezvadná prevence proti chřipce a nachlazení. Už naši dávní předkové znali cenné hodnoty šípků, sbírali je a upravovali na mnoho způsobů. Na sušení pro přípravu čajů, vařili z nich marmelády, pasty a dokonce i lahodné víno.

Kdy a jak sbírat

Šípky je nejlepší sbírat ve chvíli, kdy jsou sytě červené, zralé, ale ještě naprosto pevné. Obsahují dvakrát tolik vitamínů, oproti přezrálým plodům. Rozhodně nedoporučujeme sbírat plody, které prošly mrazem, anebo ty nahnědlé či změklé. Časově pak záleží na teplotě v daném místě. Obecně platí, že v teplejších lokalitách je čas právě nyní, ale v chladnějších místech můžete sbírat ještě v říjnu. Protože jsou šípkové keře plné trnů, vezměte si na sbírání starší oblečení, rukavice a nůžky.

Máte doma sušičku?

Pokud jste majitelem tohoto přístroje, bude pro vás sušení šípků naprostá hračka. Očištěné plody sušte ideálně při teplotě 60 až 70 °C, určitě ne více než 80 °C. Dobře usušený šípek nesmí být měkký a uvnitř vlhký, ale naopak by se měl při stisku rozpadat.

Sušení v troubě

Jedná se o nejrychlejší způsob sušení, jen buďte pozorní, abyste šípky nespálili. Troubu předehřejte na 60 až 70 °C a plody vysypte na plech vyložený pečicím papírem. Lepší je použít horký vzduch nebo nechat mírně pootevřená dvířka. Šípky jsou totiž usušené za opravdu malou chvíli. Poznáte to podle toho, že získají tmavě červenou barvu a zároveň se budou snadno drolit.

Slunce jako za našich babiček

Máte rádi přirozený proces sušení? V tom případě můžete nechat šípky postupně vysychat na sluníčku. Stačí je rozprostřít na pečicí plech a umístit na slunné místo. A jak dlouho šípky sušit? Opět dokud plody nebudou dostatečně tvrdé. Pravidelně je kontrolujte, aby nenavlhly a nebyly mezi nimi plesnivé kusy. Na noc je raději dejte do sucha domů.

Péče o sušené plody

Dostatečně usušené šípky skladujte v dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli zavěšeném ve větrané místnosti. Zcela nevhodný je igelitový sáček, ve kterém by se plody mohly zapařit a následně zplesnivět.

Zdroje: www.veselebydleni.cz, www.styl.instory.cz, www.womanonly.cz