Co přesně znamená označení doplněk stravy? Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou „doplňky stravy potraviny, které se od potravin pro běžnou spotřebu odlišují vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav. Nejsou tedy určeny k léčbě či prevenci (předcházení) onemocnění.“

Doplňky stravy v České republice schvaluje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Před uvedením těchto výrobků na trh ministerstvo posuzuje pouze jejich zdravotní nezávadnost – tedy to, zda by jejich dlouhodobé užívání nemohlo vést k poškození zdraví.

Nemusejí to vždy být výhradně tablety, k mání jsou rovněž přípravky v podobě sirupů či léčivých čajů.

Doplněk není léčivý přípravek

Někteří kupující si doplňky stravy občas pletou s léčivými přípravky (léky), které nejsou vázány na lékařský předpis, a jsou tedy volně prodejné. Pro pořádek si tedy ještě řekněme, co je léčivý přípravek.

Posuzování a schvalování léčivých přípravků v Česku je v kompetenci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Léčivé přípravky procházejí před svým uvedením na trh registračním řízením, při kterém se hodnotí jakost, bezpečnost a účinnost přípravku. Tu je nutné doložit klinickými studiemi, provedenými podle přísných pravidel. Účinnost a nezávadnost se i nadále sledují – pokud vzniknou oprávněné pochybnosti, že léčba konkrétním léčivým přípravkem přináší pacientům víc škody než užitku, může být přípravek stažen.

Důvěřuj, ale prověřuj!

Kontrolou doplňků stravy se zabývá Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ta už v minulosti nařídila stáhnout z trhu nebezpečné přípravky, pocházející z Číny, a také se podílí na kampani Nebezpečné léky, kterou organizuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Cílem kampaně je varovat zákazníky před nákupem nebezpečných padělků nebo nelegálních léčivých přípravků a doplňků stravy, pocházejících především ze zemí mimo území Evropské unie a prodávaných hlavně po internetu.

Jak si správně vybrat

Doplňky stravy bezesporu mohou být užitečné. Vždy bychom si však měli předem rozmyslet, co od nich můžeme a naopak nemůžeme očekávat. Vhodné je poradit se o výběru nejvhodnějšího doplňku stravy s lékárníkem nebo lékařem – ten by měl být vždy informován o užívání doplňků stravy kvůli možným interakcím s léky, které nám předepisuje.

Velmi opatrně by měly vybírat doplňky stravy těhotné a kojící ženy. Vyplatí se vybírat vitamíny a minerály určené přímo pro ně. A větší pozor by si měli dávat také lidé, kteří trpí chronickými a závažnými nemocemi – kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, o onkologických onemocněních nemluvě.

A kde hledat informace?

Zdrojem seriózních informací jsou internetové stránky Státního úřadu pro kontrolu léčiv a Státního zdravotního ústavu.

Po přesměrování na internetový portál státní správy tu najdete i vyhlášku č. 225/2008 Sb., kterou se stanovují požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin. Zajímavým počtením především pro příznivce léčivých rostlin může být její příloha č. 3, která uvádí nejvyšší přípustné množství některých rostlin a dalších látek v doplňcích stravy v denní dávce. Přinášíme některé z těch známějších:

Složka / Doporučená maximální denní dávka v doplňku stravy

  • Cimicifuga racemosa (ploštičník hroznovitý) – sušený kořen a oddenek / 20mg
  • Crataegus laevigata (hloh obecný) sušený list, květ, plod /200 mg
  • Echinacea sp. (třapatka nachová) sušený kořen, nať / 500 mg
  • Garcinia cambogia (garcinie kambodžská) – slupka (přepočteno na množství kyseliny hydroxycitronové) / 2000 mg kys. hydroxycitronové
  • Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) standardizovaný extrakt 24/6 z listů / 2500 mg
  • Hypericum perforatum (třezalka tečkovaná) – sušená nať / 300 mg
  • Panax ginseng (ženšen) – sušený kořen / 1000 mg
  • Rhodiola rosea (rozchodnice růžová) standardizovaný extrakt z kořene (4 % rosavinu) / 100 mg
  • Schisandra chinensis (klanopraška čínská) – sušené plody / 600 mg
  • Tribulus terrestris (kotvičník zemní) sušená nať, plody / 2000 mg
  • Valeriana officinalis (kozlík lékařský) sušený kořen / 500 mg
  • acetylkarnitin / 500 mg
  • taurin / 2000 mg

V další příloze – č. 5 – této vyhlášky zase najdeme doporučené denní dávky vitaminů a minerálních látek. Doporučené množství by se nemělo výrazně překračovat, jelikož i některými vitaminy se můžeme předávkovat (např. vitaminem A). Není proto od věci, prohlédnout všechny krabičky doplňků stravy, které užíváme současně.

  • U některých z nich může být hlavní účinná složka ještě doplněna některým z vitaminů či minerálů, jejichž 100% denní dávku však často obsahuje každodenní pilulka multivitaminového preparátu…

Jak známo, i dobrá věc může ve velkém množství škodit, nechtějme za každou cenu ušetřit a vyhýbejme se výrobkům pochybného původu.

Vyplatí se pátrat po informacích, kde se dá, a mít stále na paměti, že doplněk stravy nenahrazuje, nýbrž jen doplňuje zdravou a vyváženou stravu. Ta je podle nejnovějších poznatků vedle genetické výbavy a přiměřené fyzické námahy jedním ze tří pilířů zdraví.

Jak nakupovat doplňky stravy

1. Nedejte na internetové prezentace neznámých výrobců a distributorů, kteří nabízejí „zázračné“ přípravky, jež údajně zabírají na všechno. Pokud výrobce slibuje, že za týden zhubnete o 10 kg, omládnete o 10 let nebo zastavíte počínající rakovinu, je zřejmé, že slibuje nemožné.

2. Spoléhejte raději na výrobky zavedených firem – dobré jméno společnosti by mělo být zárukou, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní.

3. Nekupujte po internetu neznámé doplňky stravy. Ceny na internetu jsou často nižší než v lékárnách, pokud je pro vás cena důležitá, nakupujte tu doplňky stravy, které jste si dříve vyzkoušeli. Vyhnete se riziku, že koupíte nefunkční přípravek.

4. Zbystřete, pokud se jedná o výrobek z Asie. Evropská unie klade na bezpečnost a kvalitu doplňků stravy vysoké požadavky. Čínští nebo indičtí výrobci přísná pravidla často nectí.

5. Nenakupujte na tržnicích – objevují se tam různé doplňky stravy nebo dokonce léky neznámého výrobce i původu. V lepším případě koupíte nefunkční přípravek, v tom horším ublížíte svému zdraví. (Zdroj: Česká asociace pro speciální potraviny)