obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybrat hole pro nordic walking

Chůze se dvěma speciálními holemi se těší čím dál tím větší oblibě. Radost z toho mají také lékaři, kteří oceňují hlavně to, že tento způsob chůze zapojuje i další části těla a snižuje zatížení dolních končetin. Hole je ovšem třeba správně vybrat.

Určitě zvolíme hole odpružené, aby tlumily rázy zatěžující především zápěstí rukou.

Hole musejí být lehké (karbonové, hliníkové), rukojeti pohodlné (například korkové). Podstatné je, aby padly správně do dlaně — pánská a dámská ruka nejsou stejně velké. Kromě toho jiný tvar mají rukojeti holí na rychlou chůzi, jiný pro chůzi po horách či na turistiku.

Velmi důležitá jsou poutka: Měla by se lehce navlékat na ruku a snadno se nastavovat jejich délka (pro ruku v rukavicích nebo bez nich).

Prakticky všechny hole jsou teleskopické, je tedy možné nastavit jejich délku.

hole pro nordic walking hole pro nordic walking Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ještě před koupí důkladně vyzkoušíme nastavení délky hole i to, jak hůl nastavenou délku „drží“.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Již při nákupu holí je dobré se optat, zda lze snadno sehnat nové botky — tato část holí se po čase opotřebuje, v horším terénu se může také uvolnit a ztratit.

Ideální je, pokud nám v obchodě umožní cvičně hůl rozebrat a zase složit. Bylo by nepříjemné, kdyby během túry hůlka poklesávala.

Pryžové botky na holích mohou být zkosené pro rychlou chůzi po rovině, nebo rovné pro běžnou chůzi a především pro chůzi v terénu.

Pro rychlost i turistiku

I tento způsob chůze se stal módou: Pravověrní nordic walkeři mají speciální boty, sportovní dresy, jejich hole jsou nápadně dlouhé, nastavené přesně na míru, rukojeti jsou odkloněné z osy a hole mají speciální šikmé botky.

nordic walking - pro rychlost i turistiku nordic walking - pro rychlost i turistiku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tito nadšenci vyrážejí na túru nečekanou rychlostí, chodidla kladou na zem správným způsobem (mnohdy pod vedením odborníků), průběžně konzumují energetické pasty a tyčinky, které zapíjejí iontovými nápoji. Nenechte se tím odradit, mnohé z jejich rad by si měl vzít k srdci každý.

Většinu uživatelů však tvoří turisté. Pro ně se hodí spíš rovné a kratší hole trekové, tedy podobné těm, s nimiž dlouhá léta před érou nordic walking vyráželi do hor horolezci.

Velmi dobré výrobky jsou k mání v cenách do 2000 Kč, ovšem kvalita holí se zvyšuje a slušné vybavení lze sehnat již za částky kolem 1000 Kč.

Milan Horniecký

Akční letáky