Určitě zvolíme hole odpružené, aby tlumily rázy zatěžující především zápěstí rukou.

Hole musejí být lehké (karbonové, hliníkové), rukojeti pohodlné (například korkové). Podstatné je, aby padly správně do dlaně — pánská a dámská ruka nejsou stejně velké. Kromě toho jiný tvar mají rukojeti holí na rychlou chůzi, jiný pro chůzi po horách či na turistiku.

Velmi důležitá jsou poutka: Měla by se lehce navlékat na ruku a snadno se nastavovat jejich délka (pro ruku v rukavicích nebo bez nich).

Prakticky všechny hole jsou teleskopické, je tedy možné nastavit jejich délku.

Ještě před koupí důkladně vyzkoušíme nastavení délky hole i to, jak hůl nastavenou délku „drží“.

Již při nákupu holí je dobré se optat, zda lze snadno sehnat nové botky — tato část holí se po čase opotřebuje, v horším terénu se může také uvolnit a ztratit.

Ideální je, pokud nám v obchodě umožní cvičně hůl rozebrat a zase složit. Bylo by nepříjemné, kdyby během túry hůlka poklesávala.

Pryžové botky na holích mohou být zkosené pro rychlou chůzi po rovině, nebo rovné pro běžnou chůzi a především pro chůzi v terénu.

Pro rychlost i turistiku

I tento způsob chůze se stal módou: Pravověrní nordic walkeři mají speciální boty, sportovní dresy, jejich hole jsou nápadně dlouhé, nastavené přesně na míru, rukojeti jsou odkloněné z osy a hole mají speciální šikmé botky.

Tito nadšenci vyrážejí na túru nečekanou rychlostí, chodidla kladou na zem správným způsobem (mnohdy pod vedením odborníků), průběžně konzumují energetické pasty a tyčinky, které zapíjejí iontovými nápoji. Nenechte se tím odradit, mnohé z jejich rad by si měl vzít k srdci každý.

Většinu uživatelů však tvoří turisté. Pro ně se hodí spíš rovné a kratší hole trekové, tedy podobné těm, s nimiž dlouhá léta před érou nordic walking vyráželi do hor horolezci.

Velmi dobré výrobky jsou k mání v cenách do 2000 Kč, ovšem kvalita holí se zvyšuje a slušné vybavení lze sehnat již za částky kolem 1000 Kč.

Milan Horniecký