Ucpané cévy přinášejí zdravotní rizika

Srdečně-cévní choroby jsou v současnosti jednou z nejčastějších příčin úmrtí, a proto byste jim měli v případě možností předcházet zdravou životosprávou. Zpravidla je neprůchodnost cév způsobena ukládáním tuku a nadbytečného cholesterolu na jejich stěnách, což vede k postupnému kornatění tepen, tedy ateroskleróze.

V místech, kde se tzv. tukové pláty neboli aterogeny hromadí a ukládají, dochází k zúžení neboli „průsvitu“ cévy, která je v této oblasti málo pružná a poměrně křehká. Bohužel dochází k potížím se správným průtokem krve a dostatečným zásobením našeho organismu kyslíkem. V tuto chvíli pak nastává zvýšené riziko vzniku mozkové mrtvice, akutního infarktu myokardu, embolie, trombózy, ischemické nemoci dolních končetin či hypertenze. Jak si tedy udržet cévy v perfektním stavu?

Jak o své srdce pečovat se dozvíte od prof. MUDr. Věry Adámkové, CSc. na videu zde:

Zdroj: Youtube

Konzumujte jen ty správné tuky

Mezi základní složky naší potravy patří nejen bílkoviny a sacharidy, ale také tuky. Ne všechny jsou však našemu tělu prospěšné. Pokud chcete, aby váš organismus fungoval správně a měli jste cévní systém v pořádku, raději se nezdravým tukům vyhýbejte a vyměňte je za ty, které jsou pro vás prospěšné.

Nebezpečné jsou tuky nasycené jako například sádlo, lůj, tučné červené maso, tučné mléčné výrobky, kokosový nebo palmový tuk. Zvyšují špatný cholesterol, tělesnou váhu i krevní tlak, čímž se značně podílejí na vzniku kardiovaskulárních chorob.

Dopřejte si pravidelné dávky vitamínů

Na zdraví srdce a cév mají velký vliv vitamíny skupiny B, hlavně B12 a B6, a vitamin C. Udržují stěny cév nejen pružné, zároveň je chrání před možným poškozením, které často vede i k tvorbě nebezpečných krevních sraženin či hromadění plaku.

Pokud chcete pravidelně doplňovat B6, jezte ořechy, ovoce a libové maso, B12 můžete čerpat z vajec a mléčných výrobků a vitamin C je často obsažen v ovoci a zelenině. Zdraví cév můžete podpořit i probiotiky, některé druhy dokonce sami vitaminy B produkují.

Vsaďte na potraviny s luteinem

Co je to lutein? Jedná se o žlutooranžové barvivo ze skupiny karotenoidů, které je produkováno pouze rostlinami. Ve větší míře ho najdete v listové zelenině, konkrétně ve špenátu, zelí i kapustě. Významně je zastoupen také ve vejcích, ve žlutočerveném ovoci, v mrkvi nebo paprice. Lutein je nejen výbornou prevencí aterosklerózy, ale podporuje i zdraví očí.

Vyhýbejte se pravidelnému pití alkoholu

Alkohol může v malém a občasném množství zdraví i prospět, třeba občasná sklenka červeného vína. Ovšem pravidelné konzumaci ve větší míře byste se raději měli vyhnout. V tomto případě totiž dochází ke zvyšování hladiny nezdravého cholesterolu, krevního cukru či kyseliny močové. Vystavujete se tak riziku cirhózy jater, srdečních chorob a rozvoji nádorových onemocnění.

Zařaďte do života pravidelný pohyb

Pokud chcete posílit celkově své zdraví, nikdy nezapomínejte na aktivní pohyb. Pravidelná fyzická aktivita totiž pozitivně ovlivňuje stav kardiovaskulárního systému a cév. Každý den si najděte alespoň 30 minut a věnujte se pohybu, který vám vyhovuje. Začněte třeba svižnými procházkami.

Zdroje: www.idnes.cz, www.budejovice.rozhlas.cz, www.masks.cz