Lymfatický systém se často nazývá „druhým krevním oběhem“ a hraje v našem organismu jednu z klíčových rolí. Pomáhá odvádět z těla toxiny, odpadní látky a přebytečnou vodu, čímž posiluje imunitní systém a zároveň podporuje celkové zdraví.

Bohužel, moderní životní styl s nedostatkem pohybu, nezdravou stravou a stresem může lymfatický systém zpomalit a vést k jeho zanesení. Naštěstí lze využít mnoho způsobů, jak lymfatický systém podpořit a průběžně pročišťovat.

Chcete se dozvědět o lymfatickém systému více? Podívejte se na toto zajímavé video na kanálu HospitalTV:

Zdroj: Youtube

Dostatečný pitný režim

Dostatek tekutin, ideálně čisté vody, je pro správné fungování lymfatického systému naprosto nezbytný. Voda pomáhá rozpouštět toxiny a stejně tak usnadňuje jejich odvádění z těla. Doporučuje se vypít denně 2 až 3 l tekutin. Dehydratace je častou příčinou překrvení lymfy, která je hustší a koluje v těle mnohem pomaleji. Nejenže si také zlepšíte trávení, ale budete mít i lepší náladu.

Pravidelný pohyb

Pohyb je dalším důležitým faktorem pro stimulaci lymfatického systému. Pravidelná fyzická aktivita, ať už je to chůze, běh, jízda na kole, plavání nebo tanec, pomáhá rozproudit lymfu a uvolňuje nahromaděné toxiny.

Při sportu používáte hluboký dech, což je jeden z nejjednodušších způsobů detoxikace. Hluboké dýchání funguje jako pumpa a transportuje toxiny systémem.

Masáže

Lymfatická masáž je specifická technika, která napomáhá pročišťování lymfatického systému. Jemné tlaky a hmaty stimulují tok lymfy a uvolňují blokády. Lymfatickou masáž si můžete dopřát u profesionálního maséra nebo se naučit základní techniky a provádět si ji sami doma.

Suché kartáčování

Lufa nebo kartáč, kterým si budete pravidelně masírovat pokožku stimuluje lymfatický systém a podpoří odlupování odumřelých kožních buněk a toxinů. Kartáčování provádějte každé ráno před sprchou, a to krouživými pohyby směrem od končetin k srdci.

Zdravá strava

Konzumace zdravé stravy bohaté na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty dodává tělu potřebné živiny, které podporují fungování lymfatického systému. Vyhýbejte se proto zpracovaným potravinám, cukru a nezdravým tukům, které lymfatický systém zatěžují.

Bylinné čaje

Některé bylinky jako je lopuch, pampeliška a březová kůra, mají močopudné a detoxikační vlastnosti, které napomáhají pročišťování lymfatického systému. Pití bylinných čajů z těchto bylin může být užitečným doplňkem k dalším detoxikačním opatřením.

Dostatek spánku

Během spánku tělo regeneruje a zbavuje se toxinů. Pro zdravé fungování lymfatického systému je důležitý dostatek kvalitního spánku, ideálně 7 až 8 hodin denně.

Zvládání stresu

Chronický stres může lymfatický systém oslabovat. Proto je důležité najít si způsoby, jak stres zvládat, ať už je to cvičení, meditace, jóga nebo trávení času v přírodě.

Související články

Zdroje: www.atremis.co, www.ilwy.cz, www.masks.cz