Střeva pročistí i obyčejný bobkový list

Věděli jste, že obyčejný bobkový list je jedním z těch, které vám mohou ulevit a pomoci s trávením? Mimo nápravu zažívání však také podporuje chuť k jídlu. Navíc působí mírně sedativně, uklidňuje a dopřeje vám i klidný spánek.

Jak na přípravu čaje z bobkového listu a citronu vám ukáže autorka příspěvku z kanálu Il Goloso Mangiar Sano:

Zdroj: Youtube

Které další koření a bylinky vyčistí střeva?

Z domácích bylinek jsou skvělými čističi vašich útrob například také máta a heřmánek, ale kořenka je doslova plná skvělých pomocníků. Než se k nim dostaneme, měli byste vědět, že obyčejná máta peprná, kterou můžete přidávat do jídel, ale také z ní vařit docela příjemný čaj, udělá stejnou službu jako bobkový list a velmi rychle vás zbaví nadýmání a podpoří trávení i vyprazdňování.

Léčivý heřmánek je nejjednodušší užívat ve formě čaje. I ten uklidní nejen trávící trakt, ale také vaši mysl. Navíc je to léčivka s obrovským množstvím přínosných látek, které byste rozhodně neměli opomíjet.

Z cizokrajných koření je to podle vědců především zázvor, fenykl, římský kmín, koriandr, kurkuma, kardamom, skořice a anýz. Tato koření se rozhodně nedostala do jídel jen pro své aroma, ale právě proto, že napomáhají s trávením. Jejich používání je tedy rozhodně vhodné a vězte, že je možné z mnohých připravit také nápoje. Zcela běžně se připravují studené i horké nápoje například z čerstvého i sušeného zázvoru a kurkumy i mnoha dalších druhů koření.

Horký čaj si můžete také vychutnat ze skořice nebo anýzu. Skořice je velmi chutná v kombinaci s mlékem. Sama o sobě voní a chutná mírně sladce, takže je tento nápoj také dobře přijímán dětmi i bez dalších dochucovadel. Anýzový čaj je výjimečně dobrý slazený medem, hledáte-li nekalorické sladidlo, sáhněte třeba po čekankovém sirupu.

Velmi aromatický fenykl u nás není běžný. Výjimečně se používá jako čaj, ale v zahraničí je také oblíbenou zeleninou, kterou je možné použít například do salátu nebo pod pečená masa.

Domácí směs koření na dobré trávení

Za ideální směs čaje z koření, které redukuje nafouklé břicho a plynatost, patří nápoj z římského kmínu, fenyklu a koriandru. Všechna tato koření působí na trávení ale maličko jinak.

Kmín podporuje tvorbu žluči i vstřebávání užitečných látek ve střevech. Fenykl působí proti nevhodným bakteriím a koriandr urychluje trávení. Pokud podobnými zažívacími problémy trpíte, připravte si jakýkoli nápoj a po troškách jej konzumujte celý den. Případně si dejte každý den jeden šálek preventivně.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com