Hyperglykémie neboli dlouhodobá vysoká hladina cukru v krvi vzniká v důsledku špatné stravy, nedostatečného pohybu, inzulínové rezistence nebo vysokého stresu. Může být však také zapříčiněna jinou nemocí nebo infekcí v těle. A jak se hyperglykémie vůbec projevuje? Mezi nejčastější prvotní příznaky se řadí nadměrná žízeň a zvýšený hlad, časté močení, únava, slabost nebo dokonce i rozmazané vidění.
Ve videu na YouTube, na kanálu Davis TV, můžete vidět ukázkový jídelníček při onemocnění cukrovkou:
Riziko vážnějších onemocnění
Zachovat si stabilní hladinu cukru v krvi je velmi důležité, jelikož při dlouhodobém zvýšení se u vás mohou začít projevovat závažné nemoci. Jedná se především o již zmíněnou hyperglykémii, ale také o cukrovku a srdeční onemocnění. Přitom stačí trochu poupravit jídelníček a hladina glukózy začne pozitivně klesat.
Kouzlo běžných semínek
První, co byste ráno měli udělat, je sníst lžičku chia semínek, které dokážou snížit hladinu cukru v krvi. Efektivně snižují také krevní tlak a pomáhají udržet zdravou váhu člověka. Stejně tak účinné na hladinu cukru v krvi jsou rovněž lněná semínka, jež navíc snižují riziko mrtvice, zlepšují zdraví střev a dodávají pocit sytosti.
Potraviny snižující cukr v krvi
Namísto těstovin, rýže, bílého pečiva, sladkostí či rozinek konzumujte více zeleniny, vajec, ořechů, ryb, mléka a mléčných výrobků. Zdravý jídelníček by měl být pestrý, a proto dbejte, aby obsahoval dostatek bílkovin, vlákniny, vitaminů i minerálů. Dodržujte také správný pitný režim, jelikož ani dehydratace neprospívá hladině cukru v krvi.
Pravidelná fyzická aktivita
Mít pravidelný a dostatečný pohyb by měla být samozřejmost, která není podmíněna vznikem, ani projevem zdravotních problémů. Cvičení, stejně jako chůze, běh či plavání efektivně zvyšuje citlivost na inzulín, podporuje buněčný příjem glukózy a zlepšuje stabilizovat hladinu cukru v krvi. Tréninkem však zlepšujete také kardiovaskulární systém a vaši celkovou kondici.
Dostatečný spánek
Málo hodin spánku má negativní dopad na naše zdraví hned z několika důvodů. Nejenže je tím snížená výkonnost člověka, ale také oslabuje imunitní systém, zamezuje regeneraci těla a nepřispívá ani k hubnutí, jelikož unavení máme větší tendenci neustále něco konzumovat. Choďte proto spát včas, ať máte alespoň 7-8 hodin spánku. Pozitivní účinky zpozorujete jak na nižší hladině cukru v krvi, tak i na zlepšené náladě a zvýšené produktivitě.
Zdroje: nakupzdrave.cz, mojezdravi.cz, tuhykorinek.cz