Černý česnek nebo také superčesnek je celkem novinka, se kterou přišli Korejci. Ti začali klasický česnek za pomoci procesu trvajícího celý měsíc, zahrnujícího teplo a vlhko, přetvářet v česnek černý. Jde o takzvanou Maillardovu reakci. Velmi oblíbený je černý česnek především v asijské kuchyni.

Černý česnek snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a také riziko vzniku rakoviny. Také pomáhá chránit proti různým infekcím. Dokonce má dvojnásobné antioxidační vlastnosti oproti klasickému česneku bílému, tudíž zpomaluje proces stárnutí a potlačuje chronická onemocnění.

Černý česnek chrání před srdečním selháním

Tento druh česneku také chrání buňky před srdečními onemocněními, Alzheimerovou chorobou i revmatoidní artritidou. Pomůže vám ale i při střevních infekcích a dopomáhá správnému prokrvení tkání.

Chuť černého česneku připomíná sušené ovoce s příměsí karamelu, čokolády, balsamikového octa a vanilky. Po konzumaci není černý česnek cítit z dechu, na rozdíl od toho běžného.

Vyrobte si domácí černý česnek

Připravit si doma černý česnek je poměrně náročné. Chce to totiž stabilní teplotu a vlhkost. Palici česneku nebo jednotlivé stroužky musíte udržovat v teplotě 60 °C a ve vhkosti ideálně 70 % po celý jeden měsíc.

Pokud chcete výrobu černého česneku vyzkoušet, zvolte český česnek a vyberte naprosto zdravé kusy. Pozor na plísně či hnilobu!

Česnek můžete rozdělit na jednotlivé stroužky, ale ty rozhodně neloupejte. Zabalte je po několika kusech do alobalu. Máte-li kvalitní pěkný česnek, můžete nechat paličky v celku a zabalit je do alobalu celé. Palice česneku by měla být velká a kulatá a slupka neporušená. Slupka česneku by měla být také naprosto čistá, proto česnek pořádně omyjte a osušte. Pak ho nechte na suchém a teplém místě minimálně šest hodin, dokud důkladně neproschne.

Pro samotný měsíční proces fermentace někdo doporučuje použít rýžovar a několik týdnů v něm česnek ohřívat na příslušnou teplotu. Možností je také pořídit si speciální box určený přímo ke kvašení česneku. Česnek se dá samozřejmě také zahřívat v troubě, uzavřený ve sklenici. To se ovšem nejspíše prodraží, a navíc je pak trouba po jeden celý měsíc nepoužitelná pro běžný kuchyňský provoz.

Ať už si černý česnek vyrobíte doma, anebo si jej koupíte v obchodě se zdravou výživou, můžete si z něj připravit nejrůznější delikatesy. Jednou z nich jsou pečené kotlety, na které vám přinášíme recept.

Kotlety s černým česnekem

Suroviny:

1 ks černého česneku

4 plátky vepřové kotlety

3 lžičky solamylu

3 dl vody

olej

sůl

Postup:

Nakrájíme černý česnek na plátky a položíme jej na vepřové kotlety, které jsme předtím potřeli olejem. Kotlety s česnek dáme na sebe, něčím zatížíme a necháme do druhého dne odležet. Druhý den kotlety vložíme do pečenky nebo remosky a necháme cca hodinu péct. Během té doby se podíváme, zda máme dostatek sosu. Pokud ne, zalijeme vodou. Po hodině rozmícháme 3 lžičky solamylu s 300 ml vody a maso zalijeme. Kdo nemá rád solamyl, může klidně použít jíšku. Necháme ještě chvilku péct. Ke kotletám s černým česnekem je jako příloha nejvhodnější rýže basmati.

Zdroj: www.tema.ceskenapady.cz, www.rehabilitace.info.cz, www.skrblík.cz